Tiesitkö? ESS: Tämä suomalaisten rakastama joululaulu onkin Katri Helenan käsialaa – ”Sain itse aikaan melodian ja yhden säkeistön”

Lukematon määrä joululauluja on pursunnut joka tuutista jo viikkokausia, eikä tahti ainakaan hyydy kuusijuhlan lähestyessä. Yksi rakastetuimmista kotimaisista joulumelodioista on eittämättä Katri Helenan tunnetuksi tekemä Joulumaa.
Kappale kuultaneen myös tänään lauantaina (10.12.) kun iskelmätähti esiintyy joulukonsertin merkeissä Lahden Nastolan kirkossa. Joulukonsertin kunniaksi Katri Helena, 77, on antanut harvinaisen haastattelun Etelä-Suomen Sanomille.
Kyseisessä artikkelissa kerrotaan mielenkiintoinen tarina suomalaisten rakastaman joululaulun synnystä.

Etelä-Suomen Sanomien artikkelin mukaan Joulumaa-kappaleen taustalla on astetta erikoisempi tapahtumaketju. Napapiirille nimittäin suunniteltiin vuonna 1978 Joulumaa-nimistä hanketta, jota yritettiin rahoittaa kokoelmalevyn tuotoilla.
Tältä julkisuudesta kadonnut Katri Helena, 76, näyttää nykyään
ESS tietää kertoa, että myös Katri Helena oli luvannut osallistua levytalkoisiin yhdessä silloisen miehensä Timo Kalaojan kanssa.

– Timolla oli kuitenkin niin kiire omissa töissään, että hän ei ehtinyt sitä tehdä. Sain itse aikaan melodian ja yhden säkeistön, sen jossa puhutaan siitä puurokauhasta, Katri Helena kertoo ESS:lle Joulumaa-kappaleeseen viitaten.
Miljoonia soittokertoja kerännyt Joulumaa on siis Katri Helenan omaa tuotantoa. Ei kuitenkaan täysin kokonaan, sillä vaikka laulajalegenda onkin säveltänyt kappaleen, pääosasta sanoituksesta vastasi tekstinero Juha ”Junnu” Vainio.
ESS:n jutussa kerrotaan näin:
Koska deadline häämötti edessä ja laulajan runosuoni oli tukossa, Kalaoja päätyi soittamaan Juha Vainiolle. Sanoittajakonkari loihti hetkessä tekstin, joka nostaa kappaleen uusiin ulottuvuuksiin: todellinen joulumaa löytyykin sydämestä.
– Hyvä teksti siitä tuli, se toimii vieläkin, ja nythän se tuntuu jopa ajankohtaiselta. Pakko on usein se paras muusa, Katri Helena kuittaa ESS:lle.
Joulukonsertti: Katri Helena Nastolan kirkossa lauantaina klo 18.30.