Tanssija Laura Allonen puhuu avoimesti intersukupuolisuudestaan: Mietin pitkään, että uskallanko
Näyttelijä, tanssija Laura Allonen, 31, oli 14-vuotias, kun kouluterveydenhoitaja kiinnitti huomiota hänen pituuskasvuunsa. Se oli jämähtänyt paikalleen, eikä murrosikä ollut lähtenyt käyntiin.
– Asiaa alettiin tutkia. Lopulta selvisi, että minulla on miehen kromosomit 46xy. Minulla oli epäselvä gonadidysgenesia, joka on toiselta nimeltään Swyerin syndrooma. Tämä on intersukupuolisuuden yksi muoto. Kyseessä ei ole sairaus vaan synnynnäinen ominaisuus, Laura kertoo.
Tanssijakaunotar Laura Allonen on intersukupuolinen: Häpesin itseäni pitkään
Oman perheen lisäksi Lauran intersukupuolisuudesta tiesivät vain muutamat lähimmät ystävät.
– Äitini ryhtyi selvittämään asiaa ja löysi intersukupuolisuudesta tietoa. Hän halusi kaiken tiedon mitä oli saatavilla, se oli hänen tapansa prosessoida asiaa.
Vielä aikuistuttuaankin Laura piti asian pitkään salassa. Lopulta vuonna 2017 hän päätti kertoa syndroomasta julkisesti Instagram-tilillään.
– Mietin pitkään, että uskallanko, ja miten se vaikuttaa elämääni tai töihini. Suhtautuvatko ihmiset minuun sen jälkeen eri tavalla?
Laura päätti, että haluaa olla avoimesti sitä mitä on.
– Toivoin myös, että joku samaistuisi tarinaani ja saisi vertaistukea, ettei ole yksin intersukupuolisuutensa kanssa. Tämä ei ole mitenkään outoa.