Tämä on totuus vauvaa odottavan Sara Siepin raha-asioista

Ex-missi ja sometähti julkaisi viikonloppuna herkkiä raskauskuvia. – Sinua on odotettu, vanhemmat kirjoittivat.
Sara Sieppi, 34, räjäytti vauvapommin viime lauantaina.
Ex-missi kertoi odottavansa esikoistaan jalkapalloilijarakkaansa Pyry Soirin kanssa.
– Sinua on odotettu, pariskunta on kirjannut herkkien raskauskuvien yhteyteen.
Sara kertoi äitiyshaaveistaan Anna-lehden haastattelussa elokuussa.
Asia on ollut Saralle kipeä, sillä hän kertoi kokeneensa useita keskenmenoja viime vuonna.
– Minua tavallaan suututtaa, miten moni kuvittelee voivansa suunnitella raskaaksi tulemisen, vaikka se ei välttämättä ole asia, joka noin vain tapahtuu, Sara kertoi Anna-lehdelle.
Kaksi firmaa
Vaikka vauvaa ei voi laittaa kalenteriin, aika lisääntymiselle on Saran kannalta otollinen.
Vuoden 2011 Miss Suomi on kasvattanut sosiaalisen median vaikuttamisella itselleen miljoonaomaisuuden. Asia selviää hänen yritystensä tuoreista tilinpäätöksistä.
Sara omistaa kaksi yhtiötä: varsinaiseen rahantekoon tarkoitetun Semihima Oy:n ja holdingyhtiö Semi Group Oy:n, jossa kaunottaren omaisuus lepää.
Semihima Oy teki vuonna 2024 yhteensä 293 000 euron liikevaihdon, josta jäi voittoa 122 000 euroa.
Yhtiö maksoi henkilöstökuluja 87 000 euroa, mutta muutoin firman kulurakenne on kevyt.
Parhaina vuosinaan Semihima on tehnyt yli 600 000 euron liikevaihdolla liki puoli miljoonaa euroa voittoa, mutta yhtiö on edelleen erittäin kannattava.
Huikea tilanne
Somemaailman kultasormi on alkanut siirtää varallisuuttaan vuodesta 2023 alkaen holdingyhtiöönsä.
Semi Group Oy:llä on voitonjakokelpoisia varoja liki 1,3 miljoonaa euroa.
Omasta pääomasta suurin osa, 946 000 euroa, on merkitty sijoitetun vapaan oman pääoman rahaston alle.
Lisäksi firmalla on pankkitilillä 74 000 euroa ja saamisia Semihima Oy:ltä 240 000 euroa.
Tilanne ei siis voisi olla parempi Saran mammalomaa ajatellen.

Harrastaa verokikkailua
Saran yhtiörakenne on ollut julkisuudessa yritystoimintaan keskittyvän kansalaisjärjestö Finnwatchin selvitysten kautta.
Finnwatchin mukaan Sara on yksi tunnetuista suomalaisista, jotka harrastavat osakevaihdoksi kutsuttua verosuunnittelua. Kansalaisjärjestö katsoo, että holdingyhtiön tavoite on minimoida osinkoverotus.
– Kyse on lainsäädännön hengen vastaisista järjestelyistä, joiden avulla yritysomistajat voivat tietyissä tapauksissa saavuttaa merkittäviä verohyötyjä. Viime vuosina yleistyneet järjestelyt aiheuttavat valtiolle ja kunnille vuosi vuodelta kasvavia veromenetyksiä, Finnwatch kirjoittaa.
Finnwatchin mukaan somevaikuttajien tapauksissa on havaittu, että osinkoa maksavan yhtiön nettovarallisuus on saatu paisutettua kirjanpidollisilla keinoilla moninkertaiseksi, kun varsinaista liiketoimintaa harjoittavan yrityksen omistus on siirretty tätä tarkoitusta varten perustetulle holdingyhtiölle ja osingot maksetaan sen kautta.
Käytännössä tämä tarkoittaa sitä, että yrittäjällä on mahdollisuus nostaa enemmän verovapaata osinkoa. Huomionarvoista on toki korostaa, että toiminta on tällä hetkellä täysin laillista.

"En koskaan jätä sinua"
Seiska paljasti Saran ja Pyry Soirin rakkaustarinan vuonna 2022.
Saraa kolme vuotta nuorempi huippujalkapalloilija pelasi tuolloin HJK:ssa ja Suomen maajoukkueessa, Huuhkajissa.
Pyryn äiti on tunnettu yhteiskuntatieteilijä Iina Soiri, ja hänen isänsä on kotoisin Namibiasta. Isä antoi pojalleen toiseksi nimeksi Hidipo, joka tarkoittaa suomeksi "en koskaan jätä sinua".
Nimi on ollut enne, sillä Sara näyttää löytäneen Pyryn rinnalla kestävän rakkauden.
Ennen futarirakasta Saralla oli myrskyisä suhde Roope Salmiseen, jonka traumoja ex-missi on purkanut laajasti julkisuudessa.
Julkkisuransa alussa Sara tunnettiin "kiekkomissinä", mihin hän itsekin suhtautui itseironisesti. Seiska kertoi muun muassa vuonna 2012, kuinka torniolaiskaunotar vonkasi Mikael Granlundia Leijonien kännijuhlissa kotikisojen jälkeen.
