Tällaisista elementeistä koostuu Mette Mannosen päivä: "Katsojahan ei tiedä..."
MTV Uutisten meteorologina jo toistakymmentä vuotta toiminut Mette Mannonen keskittyy säiden ennustamiseen eikä liioin stressaa katsojapalautteista. MTV Uutisten 40-vuotispressissä antamassaan sähköpostihaastattelussa Mannonen sanoo luottavansa siihen, että saa pomoltaan tiedon, jos tulee aiheellista palautetta.
– Yritän sillä tavoin suojella itseäni ylimääräiseltä hälinältä, Mannonen sanoo. – Pukeutumisohjeita on tullut henkilökohtaiseen postiin, mutta mielipiteitä on monia ja sään pitäisi kuitenkin olla se pääasia.
Mannonen on esiintynyt televisiossa jo parinkymmenen vuoden ajan. Hän ei osaa arvioida, tunnistavatko ihmiset hänet kadulla vai ei. Harva sitä ainakaan suoraan tulee sanomaan.
– Itse asiassa on ollut aika vapauttavaa, kun koronamaskin takana on saanut möllöttää ihan rauhassa, Mannonen sanoo. – Viime talven pakkasissa suu-nenäsuoja piti myös posket lämpiminä.
Television säälähetykset kestävät tyypillisesti vain muutaman minuutin, mutta meteorologin päivään kuuluu paljon muutakin työtä. Mannosen työpäivä alkaa kunnon lounaalla, jonka jälkeen hän suuntaa työpistelleen ja tutustuu säätilanteeseen havaintojen, tutka- ja satelliittikuvien avulla. Ennustemalleja vertailemalla syntyy lopulliset ennusteet ja sääkartat.
– Sitten kirjoitan tekstejä uutisille ja lisään uusimman sääkartan someen. Käyn meikissä, valmistelen säälähetystä ja harjoittelen esitystä. Illan aikana päivitän säätietoja ja vasta Kymmenen uutisten jälkeisen säälähetyksen jälkeen pääsen kotiin.
Yleisö on tyypillisesti kiinnostunut uutisankkureiden ja sääennustajien suorissa lähetyksissä tekemistä mokista. Mannosen mukaan hänen mokansa ovat liittyneet pääasiassa siihen, ettei hän muista jotain asiaa.
– Tosin katsojahan ei tiedä, mitä olin ajatellut sanoa, joten se ei niin näy ulospäin, Mannonen sanoo.