Taksikuskin pahoinpitelystä epäilty Pasi Nurminen tunnetaan Lahden yössä kiivaasta luonteestaan – ”Moni kuski ei ota edes Nupea kyytiin!”

Lahden Pelicans -joukkueen pääomistaja ja sen tuore toimitusjohtaja Pasi Nurminen, 44, nousi otsikoihin toissa viikolla epäiltynä useista eri rikoksista. Poliisin mukaan 70-luvulla syntynyt miesasiakas oli tarttunut päihtyneenä taksin rattiin. Auto oli suistunut tämän vuoksi ulos tieltä. Tapahtumapaikkana oli Lahden kupeessa sijaitsevassa Hollolassa syyskuun ensimmäisenä viikonloppuna perjantain ja lauantain välisenä yönä.
Ulosajon jälkeen mies oli käynyt taksikuskin kimppuun ja lyönyt tätä raivokkaasti. Autossa oli ollut miehen lisäksi asiakkaana myös nainen ja toinen pariskunta.

Putkassa kolme päivää! Maalivahtilegenda Pasi Nurmisen epäillään lyöneen taksikuskia!
Vuonna 2005 uransa polvivamman takia lopettaneen Nurmisen kiivas luonne tunnetaan sekä Lahden yöelämässä liikkuvien että taksinkuljettajien keskuudessa.
– Moni kuski ei ota edes Nupea kyytiin. Se on paha suustaan. Aina sattuu jotain, kun se on asiakkaana. On siinä oikein taksin käyttäjän mannekiini, lahtelainen taksikuski naurahtaa Seiskalle.
Auto seisontavakuutukseen! Seiska löysi Pasi Nurmisen sekoilun myötä vaurioituneen taksin – kuva!