Suomalainen julkkismiljonääri mullisti hyväntekeväisyyden – huikea joululahja vähävaraisille

Suomalainen julkkismiljonääri mullisti hyväntekeväisyyden – huikea joululahja vähävaraisille

Henkka Aflecht jakaa 100 prosenttia keräysvaroista vähävaraisille.

Mainos
Mainos päättyy

Seiskan lukijoille tuttu suomalaismiljonääri Henry ”Henkka” Aflecht on tullut tutuksi persoonallisena miljonäärinä, joka asuu hienossa huvilassa Espanjan Fuengirolassa.

Kirjailijana ja kryptovaluuttamiehenä tunnetulla Henkalla on lämminhenkinen hyväntekeväisyysharrastus, jota hän toteuttaa etenkin joulun aikaan koto-Suomessa.

Henkka jakoi suoraan riihikuivaa apua tarvitsevien käteen.
Henkka jakoi suoraan riihikuivaa apua tarvitsevien käteen.
Mainos
Mainos päättyy

Kaikki rahat kohteeseen

Toimintaansa varten hän on perustanut Suora Tuki -nimisen yhdistyksen, joka toimittaa lahjoitusvaroista 100 prosenttia kohteilleen.

– Perustin yhdistykseni huomattuani, kuinka paljon erilaiset hyväntekeväisyysjärjestöt imevät lahjoitusvaroista kuluihinsa rahaa. Pahimmillaan lahjoitusvaroista ei mene perille kuin joitain prosentteja, kun suurin osa katoaa palkkoihin ja hallinnollisiin kuluihin. Siinä ei ole lahjoittajien kannalta mielestäni mitään järkeä, Henkka kertoo.

Viime jouluna Henkka keräsi yhdistyksellään lahjoituksina 67 452 euroa. Kuluihin meni vain 42 euroa pankin palvelumaksuja, jotka Henkka kustansi omasta pussista.

– Tuosta potista toimitin Hurstin tämän vuoden joulujuhlaa varten 36 500 euroa. Lisäksi jaoimme ruokajonoissa 31 000 euroa heille, jotka joutuivat jouluna seisomaan pakkasessa ruokakassia odottamassa. 

– Lahjoitimme jaossa noin sata euroa per henkilö. Ihmisille, joilla on ollut suunnaton vaikeus ostaa edes muutaman euron leipäpussia, tuo sata euroa oli valtavan suuri apu. Se mahdollisti monessa perheessä senkin, että perheen lapsille sai edes jotain lahjoja.

Mainos
Mainos päättyy
Setelitukon kanssa touhunnut Henkka piristi monen joulua.
Setelitukon kanssa touhunnut Henkka piristi monen joulua.

"Jokainen euro auttaa"

Henkka toimii ex-poliisi Timo Lehtosen kanssa, joka on toiminnan ”virallinen valvoja.” Jokainen rahananto on myös taltioitu kameralla, jos syntyy epäilyksiä. Henkka pyrkii kohdentamaan varojen jaon mahdollisimman heikossa tilanteissa oleville. Tulevaa joulua varten Henkka on kerännyt jo lupaavan potin.

– Tällä hetkellä lahjoitusvaroja on kertynyt 16 335 euroa, joka tarkoittaa sitä, että 163 ihmistä tulee saamaan paremman joulun. Olemme vielä kaukana edellisen joulun tilanteesta, jossa saimme annettua apua 310 ihmiselle, mutta aikaakin on vielä jäljellä. Keräys on auki ympäri vuoden. Jokainen euro auttaa, Henkka muistuttaa.

Henkan keräykseen voi osallistua Mobilepay-numerolla 92660

Rahaa voi lahjoittaa myös tilisiirrolla FI02 4108 0012 8073 53 (viestikenttään ”Joulu 2024”)

Mainos
Mainos päättyy

Keräysluvan numero: RA/2023/1055

Mainos
Mainos päättyy
Ladataan