Suomalainen huippunäyttelijä hätkähti: kollega lausui kylmäämät sanat

Suomalainen huippunäyttelijä hätkähti: kollega lausui kylmäämät sanat

Lauri Tilkanen tunnustaa Seiskalle karut realiteetit.

Mainos
Mainos päättyy

Elokuva- ja tv-alalla ei pyyhi tällä hetkellä kovinkaan hääppöisesti.

Videolla Lauri Tilkanen vastaa Seiskan ja Katson kesäkyselyyn:

Kyseessä ei ole suinkaan suomalainen ilmiö, vaan maailmanlaajuinen, kansainvälinen dilemma.

Televisiobisnes ja elokuvateollisuus ovat jo pidempään laahustaneet lamassa. Töiden vähyydestä ovat avautuneet useat alan tekijät.

Mainos
Mainos päättyy

Jopa monet palkitut huippunäyttelijät ja suositut tv-kasvot ovat harmitelleet, kuinka leivän saaminen pöytään on ollut viime vuosina kiven alla.

Näyttelijä Lauri Tilkanen avautuu tv- ja elokuva-alan haastavasta työtilanteesta.
Näyttelijä Lauri Tilkanen avautuu tv- ja elokuva-alan haastavasta työtilanteesta.

Karu tilanne

Karut realiteetit ovat tulleet tutuksi myös Lauri Tilkaselle, 37. Kansanvälisiäkin tuotantoja tehnyt tähtinäyttelijä puhuu Seiskalle avoimesti tilanteestaan.

– Alalla on edelleen tosi paljon työttömyyttä. Itselläkään ei ole tietoa tulevista töistä, Lauri paljastaa mitään kaunistelematta.

Mainos
Mainos päättyy

– Mutta freelancerina on tottunut siihen, ettei työbalanssia välttämättä ole. Se on tyypillistä tälle alalle. Olen ainakin toistaiseksi pystynyt tekemään alan töitä.

Lauri pölähti Seiskan haastatteluun lähes samoilla silmillä Islannin-työkeikkansa jälkeen.
Lauri pölähti Seiskan haastatteluun lähes samoilla silmillä Islannin-työkeikkansa jälkeen.

Kylmäävät sanat

Lauri antoi Seiskalle haastattelua Parantaja-sarjan mediatilaisuudessa. Elisa Viihteen alkuperäissarja nähdään pian Ruudussa ja myöhemmin Nelosella.

Hän saapui mediatilaisuuteen lähes samoilla silmillä Islannista, missä näyttelijä kuvasi koko kevään Nelosen jättisatsausta, tulevaa Hildur-sarjaa.

– Välillä on enemmän töitä ja välillä vähemmän. Sellaista se on ja näillä mennään, Lauri hymähtää ja kertoo sitten kollegan kylmäävistä sanoista:

Mainos
Mainos päättyy

– Kerran eräs hyvin pitkän näyttelijä sanoi, ettei se epävarmuus lopu koskaan.

Hyytävä trilleri

Ensi tiistaina ilmestyvä Parantaja ei ole mitään leppoisaa kesäkatseltavaa.

Kyseessä on piinaava psykologinen trilleri, jossa Laurikin tyylittelee raskaan roolin.

– Hahmoni Iiro on traumatisoitunut ja surun murtama. Hän on menettänyt vaimonsa ja lapsensa hoitovirheen seurauksena.

– Sarjassa mennään siis aika syviin vesiin. Se on hyvin onnistunut kokonaisuus. Sarjassa nähdään sekää hyvää näyttelijäntyötä että myös ohjausta.

Elisa Viihteen alkuperäissarja Parantaja Ruudussa 3.6 alkaen.

Mainos
Mainos päättyy
Ladataan