Suihku-Jaska pahoinpiteli Annea, Heinistä tuli prinsessa Dianan anoppikokelas – muistatko suomalaiskaunotarten kohusuhteet?!
Miss Universumiksi vuonna 1975 valittu Anne Pohtamo, 64, jätti poikaystävänsä Arto Hietasen niille sijoilleen, kun hän tapasi New Yorkin seurapiireissä pyörivän, mutta talousvaikeuksissa olevan Jacques de la Fountainin.
Anne oli kuitenkin viisas ja palasi kotiin siinä vaiheessa, kun Suihku-Jaskaksi tituleerattu poikaystävä alkoi pahoinpidellä häntä. Artokin oli kiltti ja antoi tulevalle vaimolleen seikkailun anteeksi.
Lukuisiin missikisoihin osallistunut Heini Wathén, 64, sai mainetta, mutta ei kruunua 1977, kun Armi Aavikko valittiin Suomen kauneimmaksi. Kisojen jälkeen Heini sai töitä eurooppalaisista muotitaloista ja tutustui tulevaan mieheensä, lontoolaisen Harrods-tavaratalon omistajaan, egyptiläiseen Mohammad al-Fayediin.
He avioituivat vuonna 1985, ja ovat saaneet neljä lasta. Myöhemmin Heinistä tuli myös anoppikokelas maailman kuuluisimmalle kuninkaalliselle, kun hänen poikapuolensa Dodi al-Fayed seurusteli Walesin prinsessa Dianan kanssa.
Laulaja-liikemies Kurre Westerlund, 55, rakastui silmänräpäyksessä vuoden 1994 Miss Suomeen Kirsi Syrjäseen, 50, kun hän näki tämän Miss Skandinavia -kisassa. Kun Kirsi kruunasi seuraavana vuonna seuraajansa, yllätti Kurre sekä tv-yleisön että tulevan vaimonsa kosimalla tätä suorassa lähetyksessä. Viime vuodet aviomies on ollut syöpää sairastavan Kirsin täytenä tukena.
Laulaja Kurre Westerlund Kirsi-vaimonsa rajuista syöpähoidoista: ”Oma arvomaailma mennyt uusiksi!”
Seiska paljasti jo vuoden alussa, että naispuolisten tv-katsojien ja radiokuulijoiden päiväuni, juontaja Sami Kuronen, 44, ja Miss Suomi 2017 Michaela Söderholm, 26, elävät parisuhteessa ja viettävät lemmenlomia. Kaksikko ei kuitenkaan vahvistanut suhdetta ennen kuin elokuussa, jolloin he viettivät seurustelunsa vuosipäivää.