Sointu Borg järkyttyi totaalisesti: "Aloin vaan itkee, kun näin sen"

Sointu Borg järkyttyi totaalisesti: 'Aloin vaan itkee, kun näin sen'

Viihde-alan monitoimiosaaja joutui todistamaan ikävää kohtaloa.

Mainos
Mainos päättyy

Diili-voittaja ja tapahtuma-alan yrittäjä Sointu Borg, 32, kertoo ikävästä tapahtumasta.

Arkistovideo: Sointu Borg Tampereen uuden monitoimiareenan avajaisissa

Oman kirjankin julkaissut Sointu Borg on kevään ja kesän aikana kunnostanut räppäripuolisonsa Tomi Solosen, 40, kanssa uutta asuntoaan. Kesäkuun lopussa Sointu ilmoitti parin viimein pääsevän muuttamaan omaan Helsingissä sijaitsevaan asuntoonsa.

Maanantaina (26.8.) Sointu kertoi surullisesta yllätyksestä kodissaan.

Mainos
Mainos päättyy

– Meidän olohuoneessa oli kuollut pikkulintu, Sointu suri somekanavallaan ja lisäsi:

– En ymmärrä miten. Nousin sohvalta ja näin sen sohvan takana nurkassa. Sain aivan jäätävän sätkyn.

Ikkunat ollut auki

Podcast-emäntänäkin tunnettu Sointu kertoo itkeneensä tilanteessa.

– Raukkaparka on varmaan lentänyt sisään, kun ikkunat on ollut auki tuuletusta varten ja ei olla oltu kotona. Oishan sen nyt kuullut muuten ja oltaisiin autettu ulos. Pieni rukka yrittänyt varmaan epätoivoisesti päästä ulos. Aloin vaan itkeen, kun näin sen, vaaleaverikkö kertaa tilannetta.

Hän myös kertoo ottaneensa tilanteesta opiksi, ettei samanlainen kohtalo toistu heidän kotonaan jatkossa.

Mainos
Mainos päättyy

– Enää ei jätetä ikkunoita ees raolleen, kun ollaan pois, hän toteaa.

Helsinkiläistynyt Sointu on alunperin kotoisin Tampereelta. Sointu nousi julkisuuteen Diili-ohjelman myötä vuonna 2021. Tuolloin hän sai palkinnoksi työpestin Jaajo Linnonmaan firmojen kehitysjohtajana. Erinäisten erimielisyyksien ja epätietoisuuden jälkeen Sointu päätti jättää määräaikaisen sopimuksen loputtua kehitysjohtajan paikkansa.

Mainos
Mainos päättyy
Ladataan