Seiska näyttää suorana ennennäkemättömän nyrkkeilyottelun - Juho Tolppola: "Tällaiset trillerit ovat harvinaisia!"

Samuli ja Sami
Mainos
Mainos päättyy

Seiska kertoi tammikuussa, että entinen huippuammattinyrkkeilijä Juho Tolppola palaa rakastamansa lajin pariin promoottorina. Sittemmin hän on ollut mukana järjestämässä Myyrmäessä jo yhtä loppuun myytyä nyrkkeilyiltaa ja hän on yhdessä muiden nyrkkeilyvaikuttajien kanssa perustanut jopa oman Pro Boxing Team Finland -nyrkkeilytallin.

Juho
Juho Tolppola on lopullisesti lopettanut menestyksekkään nyrkkeilyuransa ja jatkaa nyt lajin parissa promoottorina.;

Helmikuussa Tolppolan talli järjestää ensimmäisen ammattinyrkkeilyn SM-ottelun sisältävän iltansa, kun Sami Enbom ja voittamaton Pro Boxing Team Finlandin Samuli Kärkkäinen kohtaavat toisensa.

Kyseessä on myös ensimmäinen kerta, kun ammattilaiset ottelevat alemman raskaansarjan Suomen mestaruudesta, eli alle 90,72 kiloa painavissa.

Enbom
Sami Enbom ottelee illan pääottelussa.
Mainos
Mainos päättyy

– Tällaiset nyrkkeilytrillereitä ovat harvinaisia. Ottelun voittaja on kiistatta Suomen paras ja sitä arvostetaan myös kansainvälisten nyrkkeilyliittojen silmissä. Pelissä olevat panokset ovat kummankin uralle todella isot. Ottelu on ponnahduslauta isompiin mestaruuskehiin, Juho kuvailee.

– Henkilökohtaisesti haluan edesauttaa sitä, että SM-titteliotteluista tulisi ammattinyrkkeilyssä niin arvostettuja, että niistä tulisi uran päätähtäimiä sen lisäksi, että ne toimivat osana matkaa isompiin kansainvälisiin otteluihin. Toivottavasti Seiska tekee kanssamme historiaa, Juho lisää.

Samulilla on 8 voittoa eikä yhtään häviöitä. Kokeneempi ja kovana tyrmääjänä tunnettu Sami on voittanut 17 ottelua ja hävinnyt kaksi. Seiska oli aikoinaan näkyvästi mukana edesmenneen Tony Halmeen nyrkkeilymatseissa, ja jatkaa perinnettä helmikuussa näyttämällä mestaruusillan suorana verkkosivuillaan 2. helmikuuta.

Samuli
Samuli Kärkkäinen oli jo aloittanut rankan valmistautumisen SM-titteliotteluun. Nyrkkeily on äärimmäisen rankka laji ja valmistautuminen näkyy joskus kasvoissa.

Suomalaisia nyrkkeilyiltoja on usein kritisoitu suomalaisnyrkkeilijöiden heikkotasoisista vastustajista, joilla heille on pyritty rakentamaan tappiotonta otteluhistoriaa. Juho kertoo hänen tallinsa panostavan nyrkkeilyilloissa siihen, ettei yleisölle tuoteta pettymystä epätasaisilla otteluilla, eikä kotikehän nyrkkeilijöillä tehdä otteluista helppoja, vaan päinvastoin. 

juho
Juho Tolppola ja Samuli Kärkkäinen seurasivat harjoituksissa Samulin tavoin voittamattoman Janne Rantasen säkkitreeniä.

– Otteluparien tasaisuuteen on panostettu, jotta yleisö syttyisi. Me pyrimme viihdyttämään otteluilla yleisöä ja sen takia jokaisella, sekä koti- että vieraskehän ottelijoilla, on isot panokset pelissä. Kukaan ei ole tulossa ottamaan maksusta turpaansa, vaan kaikki uskovat voittoon. Samuli esimerkiksi on kotikehässä ennakkoarvioissa altavastaajan asemassa, Juho kertoo.

Mainos
Mainos päättyy

Myyrmäen urheilutalolla 2. helmikuuta 2019 käytävässä illassa nähdään Samulin ja Samin matsin lisäksi varmasti ainakin Suomi-Norja-maaottelu, kun viime viikonloppuna Unkarissa vieraskehässä vastustajansa tyrmännyt Gennadi ”Russian Roulette” Mentsikainen kohtaa Norjan Kent Erik Bådstadin

GEnnandi
Kovaiskuinen Gennandi Mentsikainen on tyrmännyt kaikki paitsi yhden vastustajansa.;

Juhon tallin muut ottelijat ovat pitkään eri kamppailulajeissa kilpaillut, mutta ensimmäisen ammattinyrkkeilymatsinsa ottava raskaansarjan mörssäri Petteri ”Ivalo” Kiviniemi sekä voittamaton Janne Rantanen. Heidän vastustajansa ilmoitetaan myöhemmin. Lisäksi luvassa on kaksi-kolme vielä julkaisematonta ottelua, joiden ottelijat tulevat muilta suomalaistalleilta.

Kiviniemi
37-vuotias Petteri Kiviniemi ottaa vasta ensimmäisen ammattinyrkkeilymatsinsa, vaikka hän on pitkänl injan tekijä ja laajalti tunnettu kamppailulajipiireissä.

– Myyrmäessä nähdään mahdollisesti jopa seitsemän ottelun ilta, Juho vihjaa.
 

Mainos
Mainos päättyy
Ladataan