Salkkarit-tähti avautuu rakkauselämästään

Näyttelijä pelmahti Häjyt 2 -elokuvan kutsuvierasensi-iltaan aivan viime tipassa.
51-vuotias Maarit Poussa tunnetaan todennäköisesti parhaiten Salatut elämät -sarjasta, jossa hän esittää sukupuolensa korjannutta Jutta Korhosta.
Maarit on näytellyt myös vuosien varrella useammassakin Napapiirin sankarit -elokuvassa sekä muutamissa muissa tv-sarjoissa.
Näyttelijän töiden lisäksi tyylikästä naista työllistävät stand up -keikat, joita hän kertoi taannoin Seiskalle tekevänsä tiuhaan tahtiin.
Maarit pelmahti aiemmin viikolla Häjyt 2 -elokuvan kutsuvierasensi-iltaan aivan viime tipassa.

Elokuviin kollegan kanssa
Kiireestä huolimatta hän ehti kertoa kuulumisensa.
– Hyvin menee, on töitä, ja se riittää.
Elokuviin hän oli menossa yhdessä ex-häjy Teemu Lehtilän kanssa, joka tunnetaan Salkkareiden Aarona ja Eerona.
Teemu näytteli siis alkuperäisessä vuoden 1999 Häjyissä vt. nimismiestä, joka yritti pitää elokuvan pahikset (Samuli Edelmann ja Juha Veijonen) kaidalla tiellä.
Teemu oli vielä Maaritiakin enemmän myöhässä elokuvan alkamisesta.
Maarit ja Teemu ovat kuitenkin vain kavereita ja kollegoita.

Sinkkuna "tosi pitkään"
Tällä hetkellä Maaritin elämässä ei ole miestä, vaan hän on sinkku – ja ilmeisen vastentahtoisesti.
– Aina saa lähestyä!
Maarit naurahtaa muistellessaan sitä, kuinka pitkään hän on ollut sinkkuna.
– Tosi pitkään. En edes muista, monta, monta vuotta!
Hän myöntää, että Salattujen elämien tuoman julkisuuden myötä hän saa jonkin verran lähestymisiä osakseen.
– Kyllä niitä tulee.

Maarit tuskailee
Aiemmin Maarit on kertonut Seiskalle käyneensä pikavisiitillä deittisovelluksessa.
– Kävin kastamassa sormeni Tinderiin, mutta se loppui lyhyeen, Maarit kertoi.
Tilanne on paradoksaalinen, sillä hän on kertonut saavansa tasaiseen tahtiin treffipyyntöjä ilman deittisovelluksiakin, mutta itse toteutus tuntuu jäävän joka kerta puolitiehen.
– En vain yksinkertaisesti uskalla lähteä sokkotreffeille, vaikka seurustelu olisikin mukavaa, Maarit tuskaili tammikuun lopussa.