Sairaalaan kiidätetty Teuvo Hakkarainen avoimena järkyttävistä kivuistaan: ”Luulin, että kuolen siihen”

Kun Euroopan parlamentti sulki syksyllä ovensa koronan vuoksi, perussuomalaisten euroedustaja Teuvo Hakkarainen muutti San Pedro Sulan kaupunkiin Hondurasiin.
Maailman murhapääkaupungiksi kutsuttu alue on auringonlaskun jälkeen huumekauppiaiden ja jengiläisten hallinnassa. Osansa kaupungin väkivaltaisuuksista sai kokea myös Teuvo, joka joutui kolmisen viikkoa sitten rajun väkivallanteon uhriksi. Häntä puukotettiin rajun riidan päätteeksi vatsaan.
Puukotuksen syykin selvisi.
– Koira hyökkäsi ystäväni lampaan kimppuun ja tappoi sen. Minä menin väliin ja tapoin sen koiran. Koiran omistaja hyökkäsi sitten minun kimppuuni ja iski puukon vatsaani.
Verinen riita lampaasta! Teuvo Hakkarainen kertoo puukotuksensa syyt: ”Tapoin sen koiran”
Arkistovideo: Teuvo Hakkarainen lentokentällä
Seiska tavoitti Teuvon jo puukotusta seuranneena aamuna hänen päästyään sairaalasta. Meppi vahvisti joutuneensa puukotetuksi.
– Tulin juuri sairaalasta. Puukko upposi vatsaani tuohon navan alapuolelle kahvaa myöten. Ei ole kuule koskaan sattunut niin paljon kuin silloin, kun vetivät sairaalassa puukon pois. Luulin, että kuolen siihen, Teuvo kertoi tuoreeltaan Seiskalle.
Hän vietti yön sairaalassa.
– Minulle annettiin lisäverta ja säryt olivat kovat.
TILAA SEISKA TÄSTÄ