Räppäri Sana avautuu rajuista kiusaamiskokemuksista: "Huudeltiin perään ja uhattiin tappaa"

sana
Mainos
Mainos päättyy

Vuoden 2018 X Factorista tuttu räppäri Sana eli Sanna Rönnberg inspiroitui nettikiusaajien kirjoituksista, ja näin syntyi kappale Palanut maa

Sana kertoo kohdanneensa itse paljon kiusaamista, ja pahimmat tapaukset ovat yltyneet jopa fyysiseksi väkivallaksi. 

- Aloin julkaista omia räppibiisejä ollessani 15-vuotias. Silloin nähtiin jotenkin negatiivisena ja outona, että tyttö räppää. Sain jopa turpaan sen takia. Kaduilla haukuttiin, huudeltiin perään ja uhattiin tappaa, jopa ihan aikuisten toimesta. 

Vuosien kuluessa huutelu siirtyi nettiin, jossa muusikkoa on haukuttu ja hän on saanut jopa jopa raiskaus- ja tappouhkauksia. 

Mainos
Mainos päättyy

Asiat kärjistyivät viime vuoden marraskuussa, kun Sana toimi yhdysvaltalaisräppäri 50 Centin Suomen kiertueen lämppärinä. 

- Kiertue räjäytti valtavan nettiraivon, kuinka en ansainnut paikkaani kiertueella, eikä naisen ylipäätään olisi kuulunut siellä esiintyä. Jotkut spekuloivat, että olisin päässyt kiertueelle rahaa tai seksipalveluja vastaan. Kiertueen tiimoilta minusta levitettiin myös esimerkiksi valheellista tietoa, että olisin narkomaani. Olen täysin absolutisti, Sana muistelee. 

Sana hyödyntää Palaneen maan ensimmäisessä säkeistössä kiusaajien varsinaisia nettikommentteja. Hän kertoo miettineensä muiden biisin tekijöiden kanssa ihmisten motiiveja kirjoitusten takana. 

sana
- Jotkut sanovat, että täytyy vain kestää tällaista kritiikkiä, mutta he eivät selkeästi ymmärrä kritiikin ja kiusaamisen eroa, muusikko pohtii.  

Yksi Sanan saamista nettikommenteista koskee Seiskaa. 

- Täytyy myöntää, että vähän yllätyin alun perin somekommentista, jossa sanottiin, että minulla on taas hyvä syy itkeä Seiska-lehdelle, koska ei Seiska ollut tehnyt kuvioistani juurikaan juttuja. Nyt on! Kiitos siis tästäkin kommentista! räppäri sanoo. 

Kuumissa kuvissa poseerannut muusikko Sana suorasanaisena petetyksi tulemisesta: "Se on ihan hullua..."

Mainos
Mainos päättyy
sana
Palanut maa julkaistaan 10.3.
Mainos
Mainos päättyy
Ladataan