Podcast: Sini Sabotage nousi lavalle täysin lääkittynä – taustalla kamalat kokemukset UMK:ssa
Sini kokee, että hänelle rakas asia on pilattu.
Sini Sabotage kisaili menneenä keväänä Suomen euroviisuedustajan paikasta. Hän osallistui Uuden musiikin kilpailuun kappaleella Kuori mua. Sini sijoittui kilpailun viimeiselle sijalle.
Sini on aiemmin kertonut häviön olleen kova paikka. Nyt hän paljastaa tuoreessa Cheers to Ugly Me -podcastin jaksossa, millainen vaikutus kilpailulla oli hänen koko elämäänsä.
Muisti, miksi lopetti
Sini keskustelee UMK -ajastaan juontajaparinsa Sergey Hilmanin kanssa. Sergey muistaa ystävänsä olleen "ihan paskana" kilpailun jälkeen. Sini toteaa kokemuksen olleen niin raskas, ettei häneltä ole tulossa uutta musiikkia pitkiin aikoihin, jos koskaan.
– UMK näytti minulle kompaktissa koossa, mitä viihdebisnes on parhaimmillaan ja pahimmillaan, Sini selittää.
Jo kertaalleen musahommista luopunut Sini sanoo olleensa itselleen vihainen, että edes lähti kilpailuun mukaan. Osallistuminen ja häviö toivat pintaan vanhat traumat.
– Musabisnes on mulle kuin väkivaltainen parisuhde, Sini vertaa viitaten siihen, kuinka vaikea hommasta on irrottautua, vaikka sen tietää olevan haitaksi.
Turvautui lääkkeisiin
Sinin mukaan musisointi ei enää tee häntä onnelliseksi. UMK sai hänet vihaamaan esiintymistä, jota hän ennen niin rakasti. Kilpailun jälkeen keikkailu tuntui täysin vastenmieliseltä, mutta Sini ei kuitenkaan halunnut perua jo sovittuja esiintymisiä.
– Olin siellä keikalla täysin lääkittynä, hän paljastaa.
Artisti huomauttaa, että jos itseään täytyy lääkitä selviytyäkseen, koko hommaan ei kannattaisi ryhtyä. Sini kokee, että hänelle tärkeä asia on pilattu. Täysin hän ei kuitenkaan poissulje mahdollisuutta musiikin pariin palaamisesta - mutta sen aika ei ole vielä.