Podcast: Linda Lampenius ja poliisi-Martin samoilla lennoilla rikollisten kanssa – myyvät Espanjan-kodin

Ruotsiin pettyneet Linda ja Martin joutuvat luopumaan myös unelmakodistaan Espanjassa.
Viulisti Linda Lampenius lyttää tuoreessa Kaksoiselämää-podcastissa Riina-Maija Palanderille ja Petri Voutilaiselle nykyisen kotimaansa Ruotsin, jota Linda kuvailee kylmäksi ja kosteaksi. Eniten pyyhkeitä tulee kuitenkin maan rikostilanteesta.
Nyt pari vuotta poliisiksi opiskellut aviomies Martin Cullberg oli aiemmin huippuluokan puolustusasianajaja ja kun pariskunta osti unelma-asunnon Espanjasta, olivat myös rikolliset mukana lennoilla.
– Tää rikollisuus on niin hirveetä Ruotsissa, sekin yksi syy miksi Suomi on parempi maa. Rikolliset ruotsista on siellä Marbellassa. Aina kun lennettiin Malagaan, aina tuli niitä pahimpia tyyppejä samoille lennoille, Linda kertoo.

Martin on todennut Ruotsin olevan niin syvällä kriisissä, ettei se enää pääse sieltä välttämättä ylös. Ruotsalaistrikollisten jatkuva näkeminen Espanjassa rasitti nykyistä poliisiopiskelijaa.
- Siellä on niin paljon huumeita. Menee joka päivä joka päivä niitä kulkee mieletön maailma Afrikan ja Espanjan välillä... Oli yks ihan järjettömän iso keissi, mihin liittyi yksi tyyppi joka asuu siellä, Linda jatkaa podcastissa.
Remonttia sadoilla tuhansilla
Keväällä Linda kertoi Seiskalle, että parinsadan neliön unelmatalo lattialämmityksellä ja loistosijainnilla vehreillä vuorilla on vasta harkinnassa myydä. Nyt myynti on tosiasia ja juuri perheen rahatilanteen vuoksi.
– Kun saadaan talo myytyä...se menee myyntiin ihan pian...Sitten on parempi tilanne, Linda suunnittelee.
Pariskunta ehti kuitenkin laittaa hurjan määrän rahaa kiinni loppuelämän kodiksi tarkoitetun talon remontointiin.
– Hirveesti
rahaa, niin monta sataa tuhatta euroa, Linda myöntää.