Podcast: Esko Eerikäinen avautuu ahdistavasta tilanteesta – vieraat ihmiset odottivat kotiovella

Esko kertoo podcastissa joutuneensa hämmentävään tilanteeseen väliaikaisen kotinsa edustalla.
Martina Aitolehti ja Esko Eerikäinen juontavat yhdessä Martina & Esko -podcastia, jonka tuoreessa jaksossa he kertoilevat kesäkuulumisiaan.
Katso video: Esko kävi silmäluomileikkauksessa
Eskon kesästä leijonanosa kuluu Kuopiossa, jossa hän on mukana Rauhalahden teatterin Riemuradio-revyyssä. Esko onkin asustellut teatterin tiimoilta Pohjois-Savossa, ja kertoo kokemuksen olleen hyvin erilainen Helsingissä asumiseen verrattuna.
Erityisesti kuopiolaiset ihmiset ovat hänen mukaansa helsinkiläisiä innokkaampia tapaamaan ja juttelemaan julkisuudesta tutulle Eskolle.
Tämä on johtanut yllättäviin tilanteisiin.
Porukka odotti kotiovella
Esko kertoo podcastissa hurjasta tilanteesta, joka hänelle kävi kerran, kun hän ajoi kotiin teatteriharjoituksista. Hän jätti autonsa sille varatulle paikalle, ja alkoi ihmetellä kotirappuaan vierustavan rapun eteen kokoontunutta ihmisjoukkiota.
Tulin teatteriharjoituksista yhtenä päivänä ja ajoin auton siihen varatulle parkkipaikalle.
– Siinä rapun edustalla nurmikkoalueella oli kuusi, seitsemän ihmistä. Ajattelin, että onkohan siinä tapahtunut jotain. He kaikki olivat jotenkin odottavaisen näköisiä. Odottavatko ne jotain hälytysajoneuvoa tai jotain? Esko kertoo havainnoineensa ja pohtineensa.
Autosta noustuaan hän yritti hiipiä nopeasti ohi, mutta kuuli huutelua.
– ”Hei, tuosta se tulee! Minähän sanoin, että se asuu täällä!”, Esko kertoo kuulleensa.
– Ne odottivat minua siinä. Olin, että mitä hittoa täällä tapahtuu, hän nauraa.
Ahdistusta ilmassa
Ihmisjoukko oli tullut varta vasten tapaamaan Eskoa tämän kotiovelle.
– ”Joo, myö kuultiin että sie asut täällä!”, Esko kertoo jonkun porukasta sanoneen.
– Olin, että apua. Se oli kivaa, mutta kyllä se hieman ahdisti, että siinä on porukkaa venaamassa, hän myöntää.
Esko kertoo, ettei halunnut mennä sisään kotiinsa, vaan esitti jättäneensä jotakin autoon.
– Menin autoon ja lähdin äkkiä käymään kaupassa tai jotain, hän muistelee.
Martina kysyy oliko porukka häipynyt Eskon palattua.
– Sen verran pyörin siinä, että odotin että ne lähtevät. Tuollaisia tulee. Ne ovat ihan hauskoja juttuja, mutta kyllä siinä oli hieman ahdistusta ilmassa omalta puolelta, Esko huokaa.
Martina & Esko kuunneltavissa Podimossa.