Onnettomuudesta toipuva Aake Kalliala: Hönön kanssa köpötellään

Aake Kalliala
Mainos
Mainos päättyy

Suosikkinäyttelijä Aake Kalliala, 70, joutui toissa viikolla ikävään onnettomuuteen kesämökillään Mikkelin Porrassalmella. Saunasta uimaan lähteneen näyttelijän yllätti pimentynyt syysilta.  

– Horjahdin laiturilta pää edellä veteen, jota siinä paikassa oli viitisentoista senttiä. Niskani murtui rytäkässä, Aake huokaa.

Aake Kalliala onnettomuudestaan: Halvaantuminen oli hiuskarvan varassa

Onnettomuus aiheutti sen, ettei Aake pysty jatkamaan Mielensäpahoittaja-elokuvan tekoa. Aakella oli siinä toinen päärooli Heikki Kinnusen kanssa.

Aakella on muutenkin ollut huonoa tuuria terveytensä kanssa. Hän sairasti juuri hankalan koronan.

Mainos
Mainos päättyy
Aake tekee Hönö-koiransa kanssa nyt maltillisia lenkkejä. – Pari korttelia kerrallaan mennään, Aake tuumaa.
Aake tekee Hönö-koiransa kanssa nyt maltillisia lenkkejä. – Pari korttelia kerrallaan mennään, Aake tuumaa.

– Pari päivää ehdin olla kunnossa, kun sitten tuli tämä. Luulisi, että alkaa kiintiö huonon onnen osalta olla täynnä tämän vuoden osalta.

Niskansa murtaneen Aake Kallialan vastoinkäymiset jatkuvat: ”Eräs rouva vetäisi…”

Aake kertoo vointinsa olevan tasainen.

– Kipuja ei itse niskassa ole paljoa, mutta oudosti se säteilee tuohon ympäristöön. Selällä nukkumisesta ei tule yhtään mitään.

Näyttelijä on pystynyt jo tekemään koiransa kanssa lenkkejä.

– Hönön kanssa nyt köpötellään hiljalleen sellaisia parin korttelin mittaisia matkoja. Olo on hyvin tasainen, mutta kyllä tästä nyt tuli pitkäaikainen toipumisjuttu, Aake pohtii.

Mainos
Mainos päättyy
Ladataan