Oho! Paula Vesala pyöritti peppua Lahdessa – ”Housut ja järki lähti”

Oho! Paula Vesala pyöritti peppua Lahdessa – ”Housut ja järki lähti”

PMMP:n loppuunmyyty klubikeikka lähti lapasesta Mössön Musaklubilla.

Mainos
Mainos päättyy

Tämän vuosituhannen merkittävimpiin kotimaisiin yhtyeisiin lukeutuva PMMP vetelee viimeisiään. Mira Luoti ja Paula Vesala bändeineen piipahtivat viikonloppuna paluukiertueellaan Lahdessa ja esiintyivät loppuunmyydyllä Möysän Musaklubilla.

Videolla PMMP esiintymässä Lahden Mössöllä:

PMMP palasi loppukesän stadionspektaakkeleiden sekä syksyn jäähallikeikkojen jälkeen juurilleen ja suuntasi klubikiertueelle. Sen yksi villeimmistä vedoista nähtiin varmuudella Suomen Chicagon lauantai-illassa.

Suomen suosituimpiin keikkapaikkoihin lukeutuva Mössö eli Möysän Musiikkiklubi oli ammuttu tuhannen täyteen hyväntuulista pikkujouluyleisöä. Se mylvi villinä jo heti keikan alkumetreillä, kun Paula Vesala innostui sheikkaamaan lavalla.

Mainos
Mainos päättyy

Pyllyään antaumuksella pyörittänyt Paula sai lippunsa maksaneet välittömästi pauloihinsa. Myös Mira Luoti oli välittömästi juonessa mukana: hän nappasi rumpukapulat käsiinsä ja alkoi rytmikkäästi rummuttaa Paulan pakaroita.

Siitä käynnistyi lähes 2,5-tuntinen spektaakkeli, joka oli alusta loppuun täyttä tykitystä: hittikavalkadia, yhteislaulantaa, hikeä ja kyyneleitäkin.

Möysän Musiikkiklubi Lahdessa oli loppuunmyyty lauantai-iltana.
Möysän Musiikkiklubi Lahdessa oli loppuunmyyty lauantai-iltana.

Lupasivat Seiskalle

Yleisön joukossa Lahden-keikkaa seurannut Seiskan reportteri pani merkille, että Paula ja Mira lunastivat lupauksensa kovasta keikasta. Sellaisen he olivat vannoneet edellisiltana Linnan juhlissa samaiselle Seiskan reportterille.

Onkos täällä yleisön joukossa ketään seksuaaliterapeuttia?

Mainos
Mainos päättyy

Poppariduon hurja heittäytyminen ja sopiva pilke silmäkulmassa olivat läsnä pitkin iltaa. Rietasta pikkujoulutunnelmaa lietsoi muun muassa Miran välispiikki, jolla hän alusti illan aikana kuullun Pariterapiaa-kappaleen:

– Onkos täällä yleisön joukossa ketään seksuaaliterapeuttia? Nonni! Sitten ruvetaan kuule hommiin!

Mira otti päikkärit

Paula ja Mira myös huomioivat hauskasti edellisillan Presidentinlinnan pippalot.

Kesäkaverit-jättihitin aikana Mira meni pötkölleen yleisön päälle, ja yleisömeri kannatteli artistin kauemmas lavasta. Biisin loputtua Mira alkoi laulaa akustisena Lautturia, ja samalla yleisö kannatteli häntä vuorostaan takaisin lavalle.

Mainos
Mainos päättyy

– Tulihan otettua pienet tirsat, Mira nauroi vaaka-asennossa yleisön päällä.

– Olipa hyvä, että otit päikkärit. Eilen oli Linnan juhlat. Oli vähän raskasta, Paula naureskeli lavalla.

Alkkarit päässä

Mitä pidemmälle ilta eteni, sitä villimmäksi meno Mössön uumenissa kiihtyi. Keikka lähtikin hyvällä tavalla täysin lapasesta. PMMP:n fanit saivat taatusti rahoilleen vastinetta.

Yksi tällainen hetki koettiin, kun Rusketusraitojen aikana Paula ja Mira kiskaisivat housut kinttuun. Sitten he vetivät biisin nimellä ”koristellut” alushousut päähänsä ja hoilasivat hittinsä palkeet paukkuen.

Pian myös bändin pojat lähtivät mukaan hassutteluun. Kitaristi Mikko Virta ja basisti Juho Vehmanen kekkaloivat hekin lavalla kalsareissa. Vain rumpali Heikki Kytölällä taisi sentään pysyä housut jalassa.

– Meilläkin tulee ikävä teitä! Paula ja Mira huusivat useaan otteeseen yleisölle.

Paula Vesala, Mira Luoti ja bändin pojat pistivät parastaan lauantaina Lahdessa.
Paula Vesala, Mira Luoti ja bändin pojat pistivät parastaan lauantaina Lahdessa.

”Uskomatonta”

Myöhemmin Mira kiteytti Lahden illan annin Instagramissa, johon latasi kuvakoosteen Mössön-keikasta. Saatesanat olivat seuraavat:

Mössössä tuli hiki (sydänemoji). Housut ja järki lähti, tunnelma nousi kattoon asti. Uskomatonta, mutta totta.

Vuonna 2022 perustettu ja lähes 400 000 levyä myynyt PMMP heittää ensi viikonloppuna vielä kaksi klubikeikkaa. Perjantaibailut Jyväskylässä ja lauantailöylyt Joensuussa on molemmat loppuunmyyty.

Mainos
Mainos päättyy
Ladataan
Oho! Paula Vesala pyöritti peppua Lahdessa – ”Housut ja järki lähti”