Oho, Maria Veitolan elämänmuutos - "En ole kokonaan luopunut, mutta totuus on..."
Marian mukaan hermosto kaipaa nyt muuta kuin klubbailua.
Viime kuukaudet selvästi rennompaa elämää tavoitellut mediavaikuttaja Maria Veitola, 51, kertoo, miksi mökkeily ja retkeily on nyt parempi juttu kuin festarointi ja kaupunkikesät.
Instagram-julkaisussaan hän pohtii parin vuosikymmenen kuluneen kesäisin mieluiten urbaanissa sykkeessä, klubeilla ja puistoissa. Nyt kesämökittömälle Marialle ja koko perheelle on kuitenkin tuntunut harvinaiselta herkulta.
Julkaisemassaan kuvakarusellissa Maria muun muassa on puuhommissa, kerää mustikoita, tekee ristikoita ja veneilee. Aivan erityiset tunnelmat ja maailman kauneimman hymyn kirvoittaa sauna ja sen jälkeinen oleilu kuistilla kesäillassa.
Maria lähti Pohjois-Karjalaan
Kuvakarusellinsa tekstissä Maria kirjoittaa kiitollisena, miten hänen veljensä ja kälynsä kutsuivat perheen Pielisen rannalla olevalle mökilleen. Mökin yksityisyys säilyy tästä tiedosta huolimatta, sillä Pielinen on Suomen suurimpia järviä, jossa riittää poikkeuksellisen paljon rantaviivaa - järvi kun on lisäksi täynnä saaria.
Maria fiilistelee syntyneensä Pohjois-Karjalassa ja eläneensä siellä tokaluokkalaiseksi asti.
- Aina harvoin kun nykyään ehdin ja pääsen sinne suuntaan, tuntuu siltä kuin käärittäisiin lämpimään peittoon, hän kirjoittaa.
Vastasi hermoston vaatimukseen
Elämässään tapahtunutta muutosta kaupunkikesien hulinasta mökkeilyn rauhaan Maria pohtii pitkän. Klubbailulla, festaroinnilla ja kaupungin sykkeellä on yhä jonkinlainen paikka sydämessä.
- Mut totuus on, että hermosto ja sielu kaipaa nykyään enemmän luonnossa oleilua voidakseen hyvin… Mietinkin, pitäiskö alkaa telttailemaan ja retkeilemään, katsotaan!
Pääset selaamaan Marian upeat ja rauhoittavat kuvat Pielisen rantamaisemista kuvien reunoissa olevista nuolista.
Seiskan kuvien kreditointi korjattu 17.7. kello 10.23.