Ohhoh, kohupiispa Teemu Laajasalo hankki ökyauton osamaksulla – kuva!

Teemu Laajasalo kävi autokaupoilla.
Mainos
Mainos päättyy

Helsingin piispa Teemu Laajasalo, 44, on profiloitunut mieheksi, joka nauttii luksuselämästä. Tämä näkyy myös hänen tuoreessa autovalinnassaan, sillä Teemu kipaisi marraskuun lopulla öky-autokaupoilla.

Teemun mukaan liikkeestä lähti BMW 730 -edustusauto, joka on saksalaisvalmistajan huippumallistoa. Vastaava auto on ollut muun muassa Suomen pääministerin edustusautona, ja se on tuttu myös James Bondin kulkupelinä.

Kohupiispa Teemu Laajasalo asuu 265 neliön ökyasunnossa pilkkahinnalla!

Traficomin tiedoista paljastuu, ettei Teemun auto ei ole uusi vaan vuoden 2008 malli. Marraskuussa katsastuksen yhteydessä kilometrilukemaksi on merkitty 126 000, joten auto on ikäisekseen poikkeuksellisen vähän ajettu.

Teemun uusi öky-Bemari on iästään huolimatta todellinen katseenvangitsija.
Teemun uusi öky-Bemari on iästään huolimatta todellinen katseenvangitsija.
Mainos
Mainos päättyy

Auton tarkkaa historiaa on kuitenkin vaikea selvittää, sillä se on tuotu Suomeen vuonna 2015 Saksasta.

Tässä on piispan kohuttu virka-asunto: Teemu Laajasalolle tehtiin 100 000 euron remontti – kuva!

Teemu osti Bemarinsa autokauppiaalta, joka pyysi autosta 26 600 euroa. Seiskalla ei ole tietoa pulittiko Teemu pyydetyn summan vai onnistuiko piispa tinkaamaan hinnasta, mutta käteiskaupasta ei kuitenkaan ollut kyse. Teemu nimittäin turvautui osamaksurahoitukseen.

Kohupiispa Teemu Laajasalon halvasta asumisesta kohu – poliisi ei tutki vuokrajärjestelyä!

Auton pyyntihinnalla Teemu olisi saanut vaikkapa pari vuotta vanhan japanilaisen neliveto-citymaasturin, joka olisi taloudellisempi ja ekologisempi vaihtoehto viisihenkiselle perheelle. Bemarissa on suuripäästöinen kolmelitrainen dieselmoottori, joka kuluttaa menovettä kaupunkiajossa yli 10 litraa satasella.

LIITY UUTEEN SEISKA KLUBIIN JA LUE MEHUKKAITA JULKKISUUTISIA, JOIHIN PÄÄSET KÄSIKSI VAIN KLUBIN JÄSENENÄ! REKISTERÖIDY KÄYTTÄJÄKSI TÄSTÄ LINKISTÄ!

Mainos
Mainos päättyy
Ladataan