Ohhoh! Janne Kataja muutti tyyliään: "En meinannut tunnistaa"

Muutos on saanut osan Jannen someseuraajista hämmentymään.
Näyttelijä Janne Kataja, 44, on muuttanut tyyliään.
Hän julkaisi kuvan uudesta lookistaan Instagram-sivullaan.
– Uusi tuggastaili. Myöhemmin ehkä selviää lisää, mutta löysin aivan huippuparturin Viitasaarelta, Janne paljastaa kuvatekstissä.
Hänet laittanut kampaamo raottaa verhoa salaisuuden edestä hiukan enemmän.
– Mukava kohtaaminen, kun alkushokista selvittiin. Myöhemmin voi telkusta kahtua, miten tähän lopputulokseen päästiin, kampaamon Instagram-tarinoissa valotetaan.
Jannen Instagram-tarinoista selviää, että hän on ollut kuvaamassa Kuokkavieras Kataja -ohjelmaa.
"Tod nuorekas"
Uusi tukkatyyli ei varsinaisesti ole hirvittävän suuri muutos aiempaan. Jannella on ollut samantyyppinen hiustyyli ennenkin, mutta uudessa mallissa hiuksia on lyhennetty sivuilta.
Siitäkin huolimatta muutos on saanut osan Jannen someseuraajista hämmentymään.
– En meinannut tunnistaa, eräs kommentoija nimittäin myöntää.
Myös yllättäviä yhteyksiä julkkiksiin on tehty.
– Elvis!! komenteissa verrataan.
Janne on saanut runsaasti kehuja uuden tyylin johdosta.
– Siisti kesämies, yksi kuvailee.
– Komean näköinen on mies ja tukka (ja parta), seuraaja kehuu.
– No nyt, tod nuorekas ja sopii hienosti. Perfetto, toinen ylistää.
Juhli valeasussa
Janne juhli viime viikonloppuna Ruisrock-festivaalilla, jossa hän oli vetänyt ylleen kunnon valeasun.
Hän piilotti päänsä ja kasvonsa lippalakin, aurinkolasien, hupparin ja sadetakin hupun alle, ja muistutti pinkkikeltaisen värityksensä johdosta kesäistä Amppari-mehujäätä.
Janne paljasti somekkommenteissa, että naamioasu piti hänet "lähes" anonyyminä festareiden ajan. "Lähes" onkin oikea termi, sillä tarkkasilmäinen Seiskan lukija bongasi juontajan festareilta yllättävissä puuhissa.