Niko Ranta-aho seikkailee päähenkilönä! Hesburgerking-kohukirjassa Sofia Belórfia halventava kohta

Sofia Belorf ja Niko Ranta-aho
Mainos
Mainos päättyy

Posti toi Seiskan toimitukseenkin viime viikolla Hesburgerking-nimisen kirjan, jonka kirjoittajaksi on merkitty Sofia Belorf. Kirjaa ei ole kuitenkaan kirjoittanut Sofia, vaan haamukirjailija käyttää Belorfin nimeä salanimenään.

Hesburgerking-kirja on myynnissä jo useissa verkkokaupoissa, mutta Suomalainen kirjakauppa veti sen pois myynnistä, kun kuuli Sofian nimeä  käytetyn väärin.
Hesburgerking-kirja on myynnissä jo useissa verkkokaupoissa, mutta Suomalainen kirjakauppa veti sen pois myynnistä, kun kuuli Sofian nimeä  käytetyn väärin.

Sofia Belórfin outo kirjasotku hämmästyttää – poliisi tutkii!

Hesburgerkingin tekijä on nähnyt vaivaa 320-sivuisen teoksen kirjoittamisessa. Moisen teoksen kirjoittaminen tunnetun julkkisnaisen nimellä lienee ainutlaatuinen tapahtuma Suomessa.  

Niko Ranta-aho seikkailee kirjan  yhtenä pääsankarina, mutta  vakuuttaa juristinsa välitykselä,  ettei ole kirjasta kuullut.
Niko Ranta-aho seikkailee kirjan yhtenä pääsankarina, mutta  vakuuttaa juristinsa välitykselä,  ettei ole kirjasta kuullut.
Mainos
Mainos päättyy

Kirjan nimi tulee Katiska-vyyhdistä, jossa entinen Cannonball-pomo Janne ”Nacci” Tranberg kauppasi huumeita TOR-verkossa Hesburger-nimellä. Kirjassa kirjoitetaan Katiska-vyyhtiin liittyvistä henkilöistä heidän oikeilla nimillään, kuten esimerkiksi Niko Ranta-ahosta, joka on eräs kirjan päähenkilöistä.

Sofia Belórf järkyttyi! Myös Jari Tervo ja muita julkkiksia sotkettiin outoon Hesburgerking-kohukirjaan!

Kirjassa vähäistä faktaa sekoitetaan vauhdikkaaseen fiktioon. Siinä kerrotaan mystisen herra X:n tarinaa, jossa seikkaillaan eri mantereilla Ranta-ahon ja Nacci Tranbergin kanssa.
Henkilöt esitetään kyseenalaisessa valossa, ja erityisesti Ranta-ahosta kirjoitetaan sangen halventavasti.

Myös Sofia esiintyy eräässä kohdassa selvästi tunnistettavasti halventavassa asiayhteydessä.

Mainos
Mainos päättyy
Ladataan
Niko Ranta-aho seikkailee päähenkilönä! Hesburgerking-kohukirjassa Sofia Belórfia halventava kohta