Näyttelijäkaunotar Anu Sinisalon olkapäälle riittää koputtelijoita: Pidän herkistä miehistä

Mika Kaurismäen Yö armahtaa -draamassa ja Sorjonen: Muraalimurhat -trillerissä tänä syksynä nähtävä freelance-näyttelijä Anu Sinisalo, 55, erosi alkuvuonna 2018 näyttelijäkollegastaan Antti Reinistä, eikä kaunottaren seuraelämästä ole sen kummemmin tietoa. Yksityisasioistaan vaitonaisen naisen suu pysyy tälläkin kertaa kiinni.
– Voin kuitenkin yleisellä tasolla kommentoida, että kyllä kanssani voi aina tulla keskustelemaan. Paljon tullaankin koputtelemaan olkapäälle ja juttelen mielelläni ihmisille, hän muotoilee.

Näyttelijä Anu Sinisalo lyö tiskiin karun faktan: Oma ikäryhmäni on pudonnut elokuvamaailmasta pois!
Anu myös kuvailee, millainen olankoputtaja voisi erityisesti kolahtaa.

– Huumorintajuinen mies, jolla on myös iso annos itseironiaa. Itsevarma ei niinkään, mieluummin hakeutuisin sinne herkkyysakselille.
Ylellä nähty ja kansainväliseen Netflix-levitykseen päässyt Sorjonen sijoittuu Lappeenrantaan. Myös Anun veri vetää Suur-Saimaalle, vaikka paljasjalkainen helsinkiläinen onkin.
– Nautin luonnossa liikkumisesta. Vapaa-ajallani viihdyn parhaiten Saimaalla, Päijänteellä ja Nuuksiossa. Tähän vuodenaikaan kaikkialla on niin valtavan kaunista.
– Tykkään muutenkin syksystä. Joulukuun loppuun asti menee hyvin, mutta tammi- ja helmikuu ovat sellaisia, etten jaksaisi enää ollenkaan. Sydäntalvi tuntuu niin pitkältä!