Näitä eläimiä ei huoli kukaan muu – Tanja on turvakodin šeriffi

Näitä eläimiä ei huoli kukaan muu – Tanja on turvakodin šeriffi
20240305, Kokemäki. Eläinten turvakoti Kuura. Kuvassa Tanja Koski.

Eläinten turvakoti Kuura on loppuelämän koti monelle eläimelle.

Mainos
Mainos päättyy

Kokemäellä sijaitsee eläinten turvakoti, jota pyörittää Eläinsuojeluyhdistys Kuura. Toimintaa johtaa 51-vuotias Tanja Koski. Eläinten turvakoti Kuura on koti kymmenille ja taas kymmenille eläimille pikkuisista marsuista hevosiin ja sikoihin. Eläimistä jokainen on pelastettu, moni eläinsuojelun kautta.

Kuraisesta vuodenajasta huolimatta paikka on siisti ja puhdas; tallirakennuksen pastellinsävyisissä kaltereissa ei ole likaa, ja saappaat huuhdellaan sisään mennessä. Eläimet ovat rauhallisina päiväunilla ruokailun jälkeen. Tanja kertoo, että Kuura perustettiin kolme vuotta sitten, suunniteltua ripeämmällä aikataululla.

– Ajatuksena oli, että perustetaan eläinten turvakoti joskus, mutta sitten tuli puhelu aluehallintovirastolta vuoden 2020 marraskuussa, että pitäisi nopeasti saada sijoitettua iso määrä hevosia. Samana päivänä vuokrasimme tämän tilan. Sen jälkeen ei ole ollut yhtäkään päivää, etten olisi ollut täällä, Tanja kertoo turvakodin perustamisesta.

Pitkän uran eläin- ja turvallisuusalalla tehnyt Tanja kutsuu vitsikkäästi itseään paikan šeriffiksi, mutta yksin hän ei turvakotia pyöritä; mukana on opiskelijoita, harjoittelijoita ja palkkatuella työskenteleviä. Taustalla häärää ja ottaa vastuita eri osa-alueista hallituksen lisäksi iso liuta vapaaehtoisia. Paikkaa ylläpidetään täysin yksityisillä- ja yrityslahjoituksilla, ja työ on vapaaehtoistyötä.

Mainos
Mainos päättyy
Tanja rakastaa eläimiä ja nämä Tanjaa.
Tanja rakastaa eläimiä ja nämä Tanjaa.

Eläinten turvakoti on täynnä ihastuttavia persoonia – yli 80 asukasta on jo pelastettu ikävältä kohtalolta: katso video

Tunkua riittää

Kuuran ensimmäisessä lastissa oli hevosia ja poneja. Pikkuruiset ponit touhuavat metsäisessä aitauksessaan Tanjan, toimittajan ja kuvaajan kimpussa. Turvakodin tilat ovat tällä hetkellä lähes täynnä. Eläimille on saatu loihdittua kierrätysmateriaalista ja tiukalla budjetilla modernit ja toimivat tilat. Sisätiloja eläimille on lähes 600 neliötä, ja ulkonakin aidattua aluetta on viitisen hehtaaria.

Kaikkia eläimiä ei kuitenkaan voida ottaa vastaan, vaikka kuinka tekisi mieli. Tanja kertoo, että etenkin hevosia ja lehmiä tarjotaan jopa viikottain.

– Se on paskinta, mutta on pakko sanoa ei. Täytyy ymmärtää omat resurssit ja jatkuva taloudellisen tilanteen kanssa taisteleminen, Tanja myöntää.

Tilan pyöritys ei ole halpaa; kulut eläinlääkärikuluja myöten ovat nousseet, ja pelkkä sähkölasku on 2 500 euroa kuussa. Turvakoti pyörii lahjoitusten, eläinkummien, tukituotemyynnin ja muun varainkeruun sekä jäsenmaksujen varassa. Eläimet tulevat turvakotiin loppuelämäkseen, ja niille tarjotaan niin hyvä elämä kuin mahdollista.

Mainos
Mainos päättyy

– Pääosin nämä ovat eläimiä, joita kukaan muu ei halua. Kukaan ei ole kiinnostunut näistä, eikä näistä ole kenellekään hyötyä. Jos olisi valtavasti rahaa ja kaikki resurssit, niin tietenkin ottaisimme kaikki eläimet, joita meille tarjotaan, Tanja pohtii.

Turvakodin pihalla kulkee oman tahtonsa mukaan Korppi-hevonen, joka päätyi Tanjan huomaan jouduttuaan kolariin auton kanssa.
Turvakodin pihalla kulkee oman tahtonsa mukaan Korppi-hevonen, joka päätyi Tanjan huomaan jouduttuaan kolariin auton kanssa.

Nikolla ja Tiialla on 100 lemmikkiä – eläinrakkaudesta tuli elämäntapa

Hyvät hetket koskettavat

Päivästä toiseen pyörivässä turvakodissa tapahtuu, kun eläimet eivät luonnollisesti voi välttyä sairastumisilta ja loukkaantumisilta. Työ on rankkaa, mutta tietynlaiset hetket, joista Tanja muistuttaa työntekijöitäänkin, auttavat jatkamaan loputtomasti.

Tanja muistelee päivää, jolloin soitti työntekijänsäkin Etumetsäksi kutsutulle alueelle ihailemaan hiljaisuutta. Eläimillä oli kaikki hyvin.

– Tämän takia me mätämme paskaa ja pesemme ja puhdistamme tiloja aina uudestaan ja uudestaan, ja aina vain jaksamme, että kaikki on näin hyvin, hän muistelee kertoneensa paikalle pää kolmantena jalkana rynnineille työntekijöilleen.

Mainos
Mainos päättyy

Jokaisen illan päätteeksi on hyvä olo. Turvakodissa asuu myös luonnonvaraisia eläimiä, kuten lepakko, varis ja siilejä odottamassa kevään saapumista, kuntoutumista ja takaisin luontoon pääsemistä. Eläinten vapauttaminen tekee tunteelliseksi.

Minipossu Pirkko-Orvokki on kaikkien kaveri, varsinkin lampaiden.
Minipossu Pirkko-Orvokki on kaikkien kaveri, varsinkin lampaiden.

Eläimiä ymmärretään

Yksi tilan työssäoppijoista on Heli Rekola, joka kertoo opiskelevansa eläintenhoitajaksi. Heli on palannut turvakotiin opiskelijaksi jo kolmesti ja puhuu työpaikastaan kauniisti.

– Pidän siitä, miten eläimistä huolehditaan, ja ymmärretään, että eläimiä on erilaisia. Toisaalta myös ihmisiä on erilaisia. Jokaisella on hyvät ja heikommat puolensa, Heli kertoo.

Heli kertoo viihtyvänsä turvakodin kissojen kanssa, mutta myös Korppi-hevonen on seurallisuudellaan voittanut paikkansa opiskelijan sydämessä.

Heli opiskelee eläintenhoitajaksi.
Heli opiskelee eläintenhoitajaksi.

Mikkeliläinen Jarmo kuskasi vuosia Nightwish-yhtyettä – nyt hän hoitaa villieläimiä kellarissaan

Traagisia tarinoita

Kuuran eläinlauma koostuu valtavasta määrästä eläimiä, joista jokaisella on oma, usein käänteiltään traaginen tarinansa. Turvakodissa ne saavat elää loppuelämänsä turvassa ja rakastettuina juuri sellaisina kuin ne ovat.

Onnenpossut

Sikarouvat Triina-Terttu Tomera ja Saimi-Sinikka Suloinen putosivat autotielle eläinkuljetusrekasta vuonna 2022. Triinan ja Saimin elämässä rekan ovien pettäminen oli onnenpotku; matka jatkui teurastamon sijasta Kuuraan. Nykyään possut elävät elämäänsä tutkien valtavia tarhojaan, toteuttaen lajityypillistä käytöstään ja tietäen, että ihmiset ovat niille turvallisia. Ne tulevat rohkeasti tutustumaan toimittajaankin, ja niiden touhukkaat kärsät tökkivät pusuja kaikkialle, mihin ylettävät.

Näitä eläimiä ei huoli kukaan muu – Tanja on turvakodin šeriffi

Huolta ja hoivaa

Vierailun aikana Seiska pääsee näkemään turvakodin arkea, kun mustavalkoinen Pingu-ankka saa silmähoitoa. Pingun silmä on tulehtunut, ja se huuhdellaan ja lääkitään. Tanja opastaa eläinhoitajaopiskelijoita tilanteessa tyynenä, ja jokainen saa tehdä jotakin. Luottavainen Pingu makoilee tutun ihmisen sylissä rauhallisena. Linnut tulivat turvakotiin eläinsuojelutapauksena autotallista. Nykyään ne pääsevät uimaan ja tepastelemaan ympäriinsä, kuten ankkojen kuuluukin.

Näitä eläimiä ei huoli kukaan muu – Tanja on turvakodin šeriffi

Somero sai kaksi vuotta sitten erikoisen asukin – Minkki-Mikolle rakennettiin kesämökki ja uima-allas

Siellä se Wäinö on

Ponilaumassa kulkee porukan pelleksikin kuvailtu leikkisä Wäinö. Herttainen, lähes taskuun mahtuva poni ottaisi vastaan loputtomat määrät huomiota eikä arkaile vieraankaan ihmisen läheisyyttä. On vaikea uskoa, että järisyttävän suloisella Wäinölläkin on rankka menneisyys; se on joutunut elämään kurjissa olosuhteissa, ja päätyi turvakotiin eläinsuojelun kautta. Wäinön entiset omistajat on tuomittu eläinsuojelurikoksista.

Näitä eläimiä ei huoli kukaan muu – Tanja on turvakodin šeriffi

Tuttuja nimiä

Kuuran lammas- ja vuohikatraan etunenässä ihastuttaa vitivalkoinen Jaakko Sarviluoma. Telkkarista tuttuun melkein-kaimaansa verrattuna Jaakko on yllättäen hiukan hiljaisempi, mutta ehdottoman sosiaalinen. Tanja paljastaa, että Jaakko on koko tilan ahkerin jekuttelija; se osaa avata ovia ja kiipeillä puihin. Jaakon kanssa turvakotiin saapui myös Wictor Wladimir Caccinen, ja lammaslaumassa ilahduttavat esimerkiksi Ruska-Pakkanen, Lars ”Late” Armas Lammas sekä Hösö-Emma.

Näitä eläimiä ei huoli kukaan muu – Tanja on turvakodin šeriffi

Rocky aiheutti manian – harvinainen asukas sulatti sydämet Tuulispäässä

Ihastuttavat pikkupörröt

Sisätiloissa vallitsee kissojen, marsujen ja pupujen rauhaisa ja pörröinen yhteiselo. Valtaa pitää Mauri Antero Numminen, joka elelee kissalauman keskuudessa. Toki tämä Kuurassa asuva M.A. ei niinkään puuhastele kulttuurin parissa, sillä se on pieni kani. Kissojenkin joukosta löytyy julkkiskaimoja, kuten Kaija Koo ja Meiju Suvas.

Näitä eläimiä ei huoli kukaan muu – Tanja on turvakodin šeriffi

Poniperhe kasassa

Kuuran ponilauma koostuu pörröisistä shetlanninponeista, joista kolme ovat sukua toisilleen. Heti turvakodin perustamisen jälkeen paikalle saapuivat muun muassa Kelmi ja Sinikka sekä Sinikan vatsassa uuteen kotiin salamatkustanut Helmi. Ponit olivat saapuessaan kurjassa kunnossa; ne vilisivät ulkoloisia, ja Sinikkaa oli mitä ilmeisimmin pahoinpidelty. Saapuessaan se pelkäsi ihmisiä, eikä se vieläkään pidä vieraan ihmisen kosketuksesta. Sinikkakin saa nyt elää elämäänsä turvassa, ja sen elämä on rauhallista oman lauman keskuudessa

Näitä eläimiä ei huoli kukaan muu – Tanja on turvakodin šeriffi
Mainos
Mainos päättyy
Ladataan