Näin kävi Mika Aaltolan silmälle

Europarlamenttiin valittu Mika Aaltola sai syyskuun alussa vakavan silmävamman.
Syyskuun alussa Mika Aaltola kertoi Instagramissa saaneensa yllättävän vaurion silmäänsä: hänen verkkokalvonsa oli irronnut.
Vaikka tilanne oli tunneista kiinni, saatiin silmä ainakin alkutilanteessa pelastettua. Epävarmuus jäi tosin kaihertamaan.
Reilut kolme viikkoa myöhemmin silmävaiva on Aaltolan mukaan paranemaan päin.
Silmälappukuvissaan hauskuuttanutkin Mika ei ole ottanut itseään liian vakavasti.
Toisaalta hän on ymmärtänyt olla lyömättä asiaa leikiksikään. Tuoreimmassa somepostauksessaan Aaltola kertoo, kuinka tapasi Travemündessa miehen, jolla oli niinikään silmälappu auto-onnettomuuden jäljiltä.
Satunnainen kohtaaminen yössä johti juttuhetkeen ja molemminpuoliseen tsemppaamiseen. Mika kiittää myös muita tsemppaamisesta ja tuesta.
Oppi paljon
Hän korostaa oppineensa paljon retinapulman myötä. Monet kohtaamiset ja ihmisten jakamat tarinat ilostuttavit.
Ennen kaikkea hän voi nyt iloita terveydestä, ja silmä näyttäisi parantuvan.
– Silmän parantuminen on sujunyt hyvin. Vaikka antibioottikuuria on vielä vähän jäljellä, lapun kestää jo ottaa pois, ja olen saanut myös luvan lentää jälleen, Mika kertoo kävellessään koiralenkillä syksyisessä säässä.
Silti Mika myös pohtii, että vielä viisikymmentä vuotta sitten silmä olisi luultavasti menetetty.
Myös kommenttikentässä Mikan tavoin kiitellään hoidon kehittymistä ja suomalaista terveydenhoitoa.