Näin etenee vantaalainen kunnianosoitus Käärijälle: "Nyt se pensseli käteen ja maalaamaan!"

Näin etenee vantaalainen kunnianosoitus Käärijälle: 'Nyt se pensseli käteen ja maalaamaan!'
(230225) -- Turku, February 25, 2023 – Käärijä poses for the camera during UMK 2023 finals in Turku, Finland, 25. February 2023. (Matti Matikainen/Aller Media)

Käärijä odottaa kärsimättömänä taideteoksen valmistumista.

Mainos
Mainos päättyy

Vantaalla ruvettiin kesäkuussa katukuvan koristelupuuhiin, kun Tikkurilan Prisman seinään ilmoitettiin maalattavan Käärijä-muraali.

Hurjan suosion saanut artisti toi Euroviisujen myötä valtavasti näkyvyyttä niin Vantaalle kuin koko Suomellekin, joten vantaalaiset päättäjät kiittelevät häntä uroteosta yhtenään ja vuolaasti.

Käärijän eli Jere Pöyhösen kunniaksi tehtävä muraali päätettiin äänestyksellä, ja voittaja ilmoitettiin elokuun alussa.

Jere päivitti muraalin tilannetta Tiktokiin hauskalla videolla. Videossa hän katselee muotoaan ottavaa muraalia, ja käskuttää tekijöitä ankarasti mutta huumorilla.

Mainos
Mainos päättyy

Käärijä julkaisi vähäpukeisen kuvan – fanit sekosivat: "Tarvitsemme OnlyFansin"

– Oonko mä sanonu että sä saat taukoja pitää? Nyt se pensseli käteen ja maalaamaan sinne, ja vauhdilla! hän karjuu kohti muraaliaan.

Videosta selviää, että maalauksen taustaa ja Käärijän kirkasta boleroa on maalattu jo pitkälle. Myös kasvojen ja toisen käden ääriviivat näyttävät valmiilta.

– Töitä! Hyvä tulee, Käärijä kehaisee vielä valmistuvaa kunnianosoitustaan.

Muraalin odotetaan olevan valmis syyskuussa.

Tässä on Käärijän kunniaksi Vantaalle maalattava valtava taideteos

Mainos
Mainos päättyy
Mainos
Mainos päättyy
Ladataan
Näin etenee vantaalainen kunnianosoitus Käärijälle: "Nyt se pensseli käteen ja maalaamaan!"