Näin artisti Bess piti kihlausuutisen salassa – uskomaton kertomus!

Laulajan solmimat kihlat tulivat yllätyksenä marraskuussa suorassa TTK-lähetyksessä. Nyt Bess kertoo Seiskalle totuuden koko jutusta.
Laulaja Bess hätkähdytti Tanssii tähtien kanssa -finaalissa marraskuussa yllättävällä rakkauspaljastuksellaan.
Hän onnistui puolivahingossa säilyttämään kihlajaisuutisensa salassa parin vuoden ajan.
TTK-finaalissa Bessin kumppani Danny Baertelsen pujotti sormuksen rakkaansa nimettömään, mutta kihlat oli solmittu jo ajat sitten. He olivat todellisuudessa olleet kihloissa jo yli kaksi vuotta sitten, mutta asia ei paljastunut kenellekään.
Seiska pisti merkille, että Bessillä on aina sormissaan lukuisia sormuksia.
– Minulla on ollut nämä samat sormukset sormissa jo ainakin viisi vuotta, ja tietysti tämä kihlasormus tässä vielä lisänä ainakin kaksi ja puoli vuotta. Kukaan ei ole vain kysynyt!
– Sitten olen vain miettinyt että noh, antaa olla sitten.
Näin esitys syntyi
Laulaja paljasti tänään torstaina (12.12.), etteivät he olleet Dannyn kanssa ehtineet juhlistaa kihlaustaan. Asia tuli mieleen kun he olivat pohtineet, mikä voisi olla TTK-finaalin trioesityksen juoni. Inspiraatio tuli Hollywoodin "The Rat Packista", johon kuului aikoinaan Frank Sinatra, Dean Martin ja Sammy Davis Jr.
Juoni alkoi kehkeytyä siitä, että Bess esitti olevansa klubilla esiintyvä jazzlaulaja. Tanssinopettaja Marko Keränen oli Dean ja Danny Frank, ja Frankia esittänyt Danny polvistui ohjelmanumeron lopussa kosimaan kultaansa. Show oli valmis.
– Siitä saatiin hieno tarina koreografialla, ja miksipä ei sitten olisi juhlistanut työn merkeissä kihlajaisia, kunnei muuten ehtinyt, Bess nauraa.

Videopuheluita vapaa-ajalla
Bess on ehdolla laulaja Benjamin Peltosen kanssa Vuoden biisi -palkinnon saajaksi Emma-gaalassa yhteiskappaleellaan Paremmin ku kukaan muu.
Kappale oli kesällä radiokanavien soitetuin. Laulajat ovat ystävystyneet töiden kautta.
– On ollut ihanaa, että on saanut tutustua artistikollegaan tällä tasolla, että voi kutsua toista ystäväksi. Se on ihan parasta! Benjamin toteaa.
– Samat sanat! En kiistä, enkä ala tappelemaan, Bess nauraa ja jatkaa:
– Hirveästi emme ole ehtineet hengailemaan, kun kumpikin on painanut töitä tukka putkella. Mutta videopuhelut ovat aivan loistava tapa vaihtaa kuulumisia ja hengailla aina hetkittäin.

Paita ja puhelimet pois
Benjaminilla oli hiljattain uransa vähäpukeisin keikka, jossa hän esiintyi kylpylässä altaan reunalla. Erikoinen kokemus oli toisestakin syystä mieleenpainuva, sillä yleisöllä ei luonnollisesti ollut älypuhelimia mukanaan.
– Aivan helvetin hauska konsepti! Oli se kieltämättä vähän outoa nähdä jengi uima-asuissa keikan aikana. Paljon oli tuttuja kasvoja ja ihmisiä, jotka käyvät keikoilla. Se oli hirveän hauska juttu, Benjamin hehkuttaa.
– En varmasti ole koskaan esiintynyt niin, ettei yleisöllä olisi ollut puhelimia. Se ei ole mikään läppä kun sanon, että jengi oli niin läsnä. He nauttivat ja se oli hirveän kivaa nähtävää.