Musiikki pelasti Pasi ”Poju” Heinosen urheilulta: Minusta piti tulla lätkätähti

Poju
Mainos
Mainos päättyy

Pojuna paremmin tunnettu Pasi Heinonen, 46, on muutaman hitin ihmemies ja on tehnyt itselleen uran menevillä tunnelmannostatuskappaleilla. Vuonna 2017 ilmestyneestä Esson baarista tuli vielä Poika saunoo -jumputustakin isompi jättihitti.

– Se lähentelee Spotifyssa jo 19 miljoonaa kuuntelukertaa. Kieltämättä aika hyvin, kun ajattelee, että alun perin meikäläisestä piti tulla lätkätähti, Pasi naurahtaa.

Jyväskyläläisen Pasin elämä muuttui kertaheitolla keväällä 2011 – Leijonien kultajuhlilla osuus asiaan

Artistinimellä Poju esiintyvä Pasi Heinonen on keskisuomalainen hittinikkari. – Minusta piti tulla lätkätähti, mutta tulikin sitten esiintyvä artisti.
Artistinimellä Poju esiintyvä Pasi Heinonen on keskisuomalainen hittinikkari. – Minusta piti tulla lätkätähti, mutta tulikin sitten esiintyvä artisti.
Mainos
Mainos päättyy

Jyväskylän kupeesta Vaajakoskelta kotoisin oleva Pasi pelasi tosissaan kiekkoa 17-vuotiaaksi saakka. Ammattilais-ura jäi haaveeksi, vaikka rinnalla viiletti pelikavereita, jotka voittivat myöhemmin Suomen ja jopa maailmanmestaruuksia.

Välivaaran Jyrki oli hyvä pelikaverini. Olen minä joskus pelannut Miikka Kiprusoffiakin vastaan, Pasi huomauttaa NHL:n parhaana maalivahtina palkitusta turkulaislegendasta.

Leijonissa keväällä 2011 MM-kultaa juhlinut Jyrki Välivaara lukeutui Pasin pelikavereihin Jyväskylässä. Poju tunnetaan myös kovana salibandymiehenä.
Leijonissa keväällä 2011 MM-kultaa juhlinut Jyrki Välivaara lukeutui Pasin pelikavereihin Jyväskylässä. Poju tunnetaan myös kovana salibandymiehenä.

Suomi mainittu! Pojun biisi päätyi TikTok-videoon - australialainen megatähti tanssii Esson baariin -hittibiisin tahtiin: "Olisihan tässä Cheekillä peiliin katsomisen paikka"

Kovana salibandypelaajana kunnostautuneelle Pasille kävi kuin vanhassa vitsissä: musiikki pelasti hänet urheilulta.

– Jossain kohtaa kädet vain eksyivät koskettimille. Suvussa on soitettu haitaria, mikä taitaa kuulua monissa kappaleissanikin. Pappa ja isä olivat hanuristeja, ja samaa äänimaailmaa olen tuonut omiinkin biiseihini.

– Olen sitä mieltä, että pitää olla sellaista perisuomalaista rillumareita! Lavalle ei koskaan mennä murehtimaan, vaan pitämään hauskaa.

Mainos
Mainos päättyy
Ladataan