Muistatko? Costello Hautamäki soitti Hanoi Rocksissa – ”Ihan helvetinmoista sähellystä”

Muistatko? Costello Hautamäki soitti Hanoi Rocksissa – ”Ihan helvetinmoista sähellystä”

Popedan kitaravirtuoosi ja Vain elämää -tähti muistelee Seiskalle värikkäitä Hanoi-vuosiaan.

Mainos
Mainos päättyy

Costello Hautamäki tunnetaan tamperelaisen keskikaljarokkibändi Popedan kitaravirtuoosina ja musiikillisena johtajana. Tänä syksynä läpeensä leppoisa seuramies on hurmannut tv-katsojia Nelosen Vain elämää -ohjelmassa.

Kaikki eivät varmaankaan muista, että vuosituhannen alussa Costello vaikutti hetken aikaa myös Hanoi Rocksissa. Kyseessä on yksi kaikkien aikojen kotimaisia rokkibändejä, jolla oli latu auki kansainväliseen supertähteyteen.

Viimeinen menestysaskel jäi kuitenkin ottamatta. Monien mielestä Hanoi Rocks kuoli jo vuonna 1984, kun bändin brittirumpali Razzle menehtyi auto-onnettomuudessa Los Angelesissa. Pian sen jälkeen lähti lätkimään bändin basisti Sami Yaffa.

Mainos
Mainos päättyy
Hanoi Rocks vuosimallia 1982: Sami Jaffa, Michael Monroe, Razzle, Nasty Suicide & Andy McCoy.
Hanoi Rocks vuosimallia 1982: Sami Jaffa, Michael Monroe, Razzle, Nasty Suicide & Andy McCoy.

Costello mukana paluussa

Voimakaksikko Michael Monroen ja Andy McCoyn johtama Hanoi makasi pitkään montussa. Supinoita mahdollisesta paluusta kantautui aika ajoin, mutta kesti pitkään, ennen kuin huhut konkretisoituivat todeksi.

Uusiutunut Hanoi hyökkäsi takaisin keikkalavoille vuonna 2001. Se tapahtui Michaelin kotikulmilla Turun Ruisrockissa helteisenä heinäkuuna. Tuota esiintymistä kovimmat Hanoi-fanit olivat odottaneet syksystä 1985 saakka.

Hieman myöhemmin mukana oli myös Popedasta värvätty Costello, joka vingutti kitaraansa kuin viimeistä päivää. Pää märkänä Andyn ja Michaelin rinnalla tilutellut tamperelainen keikkui bändin matkassa lopulta muutaman vuoden.

Mike, Andy & Hanoi tekivät paluun vuosituhannen alussa. Kuva Tykkimäeltä 2002.
Mike, Andy & Hanoi tekivät paluun vuosituhannen alussa. Kuva Tykkimäeltä 2002.
Mainos
Mainos päättyy

Rajua menoa Japanissa

Hanoin paluu ei ollut aivan yksinkertainen, kuten ei oikeastaan mikään bändin historiassa. Kokoonpanot vaihtuivat, kulisseissa kiehui ja kaikenlaista sattui ja tapahtui. Costello asettaa sanansa tarkkaan Hanoista puhuttaessa.

– Hienoimmillaan se oli aivan saakelin hienoa. Mieti nyt, olet soittamassa jossain Japanissa loppuunmyydyllä tokiolaisfestarilla. Olihan se sykähdyttävää.

– Mutta huonoimmillaan se oli ihan helvetinmoista sähellystä ja sähläystä. Sen kun olisi saanut siitä pois, niin olisin ollut, että vau!

Costello Hautamäki näki kaikenlaista muutaman vuoden aikana Hanoin matkassa.
Costello Hautamäki näki kaikenlaista muutaman vuoden aikana Hanoin matkassa.

”Tampereella on totuttu…”

Costello pääsi näkemään uudistuneessa Hanoissa erilaisia paikkoja kuin mihin oli Popedassa tottunut. Tampereen mies ei kuitenkaan koskaan kokonaan jättänyt Popedaa, mikä tiettävästi ärsytti joitakin Hanoin jäseniä.

Mainos
Mainos päättyy

Sisäiset skismat eivät kuitenkaan olleet Costellon mainitseman sähläyksen syy. Hän avaa taustakuviota hieman ja lähettää samalla pienen piikin Helsingin suuntaan.

– Se ei ollut bändin vika. Toki bändikin vähän aiheutti sitä, mutta enemmän se sählääminen johtui managementista ja asioiden yleisestä hoidosta.

– Tampereella on totuttu, että asiat hoidetaan ja niistä pidetään kiinni. Hanoi Rocksissa ei valitettavasti tällaista ollut.

Mainos
Mainos päättyy
Ladataan