Minttu Mustakallio leffatähden arjesta: Poljen villakalsareissa

Näyttelijä Minttu Mustakalliota, 49, voi hyvinkin kutsua täystyöllistetyksi filmitähdeksi. Meriittejä ovat muun muassa Risto Räppääjä, Varasto, Klikkaa mua, Viikossa aikuiseksi -leffat ja -sarjat.
– Arkeni on tosi arkea, kuten muillakin ihmisillä. Aamulla olin harjoituksissa, kävin kotona laittamassa ruokaa. Sitten minut laitettiin juhlakuntoon Pelle Hermannin ensi-iltaan, josta menen teatterille, ja työpäivä loppuu kymmeneltä. Olen ihan väsynyt, mutta yritän jaksaa enskaribileisiin ja aamulla taas harjoituksiin.
– Arki on hektistä paikasta toiseen juoksemista. Villakalsarit jalassa poljen tuolla pyörällä, Minttu nauraa.
Minttu Mustakallio sanoi kahdesti ei Putous-ohjelmalle: ”En vain halunnut!”

Parhaillaan Minttu näyttelee Svenska Teaternin näytelmässä Sielujen saari.
Häntä voi myös nähdä viime viikolla ensi-iltansa saaneessa Pelle Hermanni -elokuvassa, jossa hän esittää lapsuutensa suosikkihahmoa, selvänäkijä Sylviaa.
– Rakastin lapsena Pelle Hermannia. Luulen, että kaikki 1970–80-luvuilla lapsuutensa viettäneet katsoivat sitä. Ei ollut kuin Pikku Kakkonen, ei suoratoistopalveluita eikä monta tv-kanavaakaan, Minttu muistelee.

Minttu Mustakallio tunnistetaan kaikkialla: Nimmaria pyydettiin uimahallin suihkussakin!
Pelle Hermannin työtiimi oli pieni ja tuttu. Tunnelma oli kuin perheen parissa ilman jännitystä ja paineita.
– Olemme lähes samalla ryhmällä tehneet kolme Risto Räppääjä -elokuvaa. Tähän oli helpompi hypätä kuin joihinkin aiempiin töihini. Kun ihmiset ovat tuttuja, jää pois pohdiskelu, miten täällä töissä kohdataan vieraiden ihmisten kanssa, Minttu sanoo.