Ministeri Petteri Orpo avoimena arjestaan: Kotona otan keittiön haltuun!

Valtiovarainministeri Petteri Orpo, 48, ottaa Seiskan vastaan kotikaupungissaan Turussa. Petterin alkukesä on ollut sote-vääntöjen takia kiireisempi kuin koskaan. Silti hän vaikuttaa varsin virkeältä ja hyväntuuliselta.
Sote on täyttänyt Petterin kalenterin siinä määrin, ettei hän tänä kesänä ole arkipäivisin juurikaan ehtinyt käydä kotonaan Turussa.
Kun Petteri perjantaisin palaa Turkuun, hän suuntaa usein ensitöikseen paikalliseen Citymarketiin ruokaostoksille.
– Kotiin palatessani otan yleensä keittiön haltuuni. Ruokakaupasta se alkaa, ja siellä tykkään käydä. On myös mukava tavata ja vaihtaa kuulumisia paikallisten ihmisten kanssa, Petteri kertoo.
– Pidämme kalasta todella paljon, ja mökkijärveltä saatua ahven- ja kuhafileetä löytyy aina pakkasesta. Perinteiset pihvit ovat myös hyviä.
Lue Petterin avoin erikoishaastattelu keskiviikkona ilmestyneestä Seiskan juhannuksen jättilehdestä!
TILAA SEISKA TÄSTÄ!