Miljonääri-Henkka Aflecht oli ajautua itsetuhoon – piilotti aseet kotoa ja löysi yllättävän avun: "Aamulla oli jäätävä heijari"

Miljonääri-Henkka Aflecht oli ajautua itsetuhoon – piilotti aseet kotoa ja löysi yllättävän avun: 'Aamulla oli jäätävä heijari'
Henry "Henkka" Aflecht kirjansa 101 tarinaa elämästä julkaisujuhlissa Helsingissä 7.9.2023.

Henry Aflecht paljastaa uutuuskirjassaan kärsineensä itsetuhoisista ajatuksista.

Mainos
Mainos päättyy

Henry Aflecht, 50, tunnetaan värikkäänä mediapersoonana, joka on menestynyt myös kirjailijana.

Espanjan Aurinkorannikolla miljonäärin elämää viettävä Henkka julkaisi esikoisteoksensa viime keväänä, ja tuosta Rikollisesta miljonääriksi -kirjasta tuli yllätyshitti. 

 Miljonääri Henry Aflechtin menestyskirja saa jatkoa: Tämän takia paljastan epäonnistumiseni

– Elämäkerran suosio on hämmentänyt. Vaikka kustantaja sanoi, että tavoite on olla olla ykkönen, en uskonut siihen. Niin vain se kuitenkin oli toukokuussa myydyn tietokirja Suomessa, Henkka päivitteli menestystään Seiskalle taannoin.

Miljonääri-Henkan uutuuskirja 101 tarinaa elämästä ilmestyi virallisesti torstaina (7.9.). Julkaisujuhlia vietettiin Readme.fi-kustantajan kakkukahveilla Helsingissä.

Mainos
Mainos päättyy

– Itse lukemani äänikirja ilmestyy 15. syyskuuta, mies mainostaa.

"Mietin tekeväni jotain harkitsematonta"

Henkan uutuuskirja on nimensä mukaisesti kiinnostava kooste elämänmakuisia tarinoita. Se ei sinällään tarjoa vastaavanlaisia kohupaljastuksia kuin Henkan keväinen elämänkerta, mutta kyllä uutuudestakin yllättäviä tositarinoita löytyy.

Yksi hurjimpia liittyy vuoteen 2013, jolloin Aflecht työskenteli vielä Suomessa. Kaikki oli päällisin puolin hyvin, rahaa oli ja mukavaa tekemistä riitti.

Olin syvissä vesissä vuonna 2013. Iltaisin ahdisti ja mielessä liikkui synkkiä ajatuksia, enkä tiennyt niille syytä, Henry kirjoittaa.

Iltaisin aloin olla henkisesti niin väsynyt, että mietin tekeväni jotain harkitsematonta.

Hän myöntää itsetuhoisten ajatusten vallanneen mielensä.

Mainos
Mainos päättyy

Oli käsittämättömän synkkä olo. Totesin, että varotoimena oli tehtävä aseiden siirto pois kotoa. 

Henkka pelkäsi itseään niin paljon, että keräsi jopa keittiön veitsetkin pois ja piilotti  autotalliin.

Kohumiljonääri Henry Aflecht uutuuskirjassa: Ensimmäinen rikos jo 8-vuotiaana

Lääkärin testitulos järkytti

Henkka Aflecht kirjoittaa 101 tarinaa elämästä -kirjassaan, että apu löytyi lopulta portsarikaverista. 

Kerroin itsetuhoisista ajatuksistani hänelle. Hetkeäkään miettimättä kaveri kysyi, olinko testauttanut testosteroni-arvoni. No en ollut, koska ei niitä testejä normaalisti tehdä.

Henkan kaveri oli kokenut samoja oireita, masennusta ja ahdistusta.

Mainos
Mainos päättyy

Myös kiinnostus vaakamamboiluun oli kadonnut.

Henry marssi lääkäriin ja testosteronitestin tulos oli selkeä.

Tulos oli suht järkyttävä. Se arvo, jonka piti olla mun ikäisellä jotain 15, olikin vain kaksi.

Julkkismiljonääristä menestyskirjailija! Henry Aflecht paljastaa yllättävän asian esikoisteoksensa taustalta

KATSO Seiska.fi:n suositun alkuperäissarjan Miljonääri-Henkka päätösjakso:

"Aamulla heräsin outoon tunteeseen..."

Henkka sai reseptin korvaushoitoon ja elämä alkoi hymyillä. Hän kuvailee testosteroni-lääkityksen vaikutusta "massiiviseksi".

Aamulla heräsin todella outoon tunteeseen, kun pitkästä aikaa lipputanko oli pystyssä ihan itsestään, Henkka kirjoittaa.

Jäätävä heijari, joka ei suostunut katoamaan.

Miljojäärikirjailija kehottaakin kaikkia miehiä, joilla alkaa "ote elämästä kadota", puhumaan läheisilleen sekä testauttamaan testotasot.

Ei se ole noloa tai hävettävää. Se on elämää.

Kursivoidut sitaatit ovat Henry "Henkka" Aflechtin kirjasta 101 tarinaa elämästä (Readme) 2023.

Mainos
Mainos päättyy
Ladataan