Mika Salon kuukausien oikeusrumba – pikkusakko kasvoi moninkertaiseksi

Tallinnassa kirjoilla olevan Mika Salon, 55, monen kuukauden oikeusrumba 30 euron parkkisakosta päättyi hänen kannaltaan kehnosti.
Mikan maksettaviksi jäivät vastapuolen kulut sekä valtion leimavero.
Itse parkkisakon Mika oli suostunut maksamaan lopulta sen jälkeen, kun parkkifirma oli haastanut hänet oikeuteen.
Outo tapahtumasarja sai alkunsa viime kesänä, kun Mikalle rapsahti Tallinnassa 30 euron pysäköintivirhemaksu.
Valtava terassi ja erikoinen vessa! Näin Mika Salo asuu Tallinnassa – kuvat!
Oikeammin maksu rapsahti Mikan virolaiselle firmalle Alley Investmentsille, jonka hallinnoimaa autoa Mika käyttää. Mika on Alley Investmentsin hallituksen ainoa jäsen ja hän on myös ainoa henkilö, jolle firma maksaa palkkaa.
Syystä tai toisesta Mika jätti parkkisakon maksamatta, ja viikko ennen juhannusta Europark Estonia haki asialle pikakäsittelyä paikalliselta oikeusistuimelta. Oikeudesta lähti tämän jälkeen Mikalle postia, jossa kehotettiin häntä maksamaan parkkimaksu pois.
Heinäkuun alussa Mika kuitenkin riitautti maksun, minkä jälkeen Europark nosti häntä vastaan siviilikanteen Harjun maaoikeudessa Tallinnassa.
Elokuun alussa maaoikeus otti jutun käsiteltäväkseen, ja osapuolet jäivät jännittyneinä odottelemaan ensimmäistä oikeudenistuntoa.
Mika Salo erehtyi lainaamaan kotiaan vieraille – kohtasi ikävän yllätyksen
Pian tämän jälkeen Mika Salo näyttää ymmärtäneen, että pahimmassa tapauksessa hänen oikeudenkäyntikulunsa voivat nousta tuhansiin euroihin, ja vain 30 euron tähden.
Jo elokuussa hän maksoi parkkifirmalle 135 euroa, mikä koostui 30 euron parkkimaksusta, 20 euron käsittelykuluista ja 45 euron suuruisesta valtion leimaverosta.
Europark veti kanteensa takaisin, mutta jupakka ei kuitenkaan loppunut vielä tähän. Mika nimittäin jätti maksamatta vastapuolelle sen vaatimat asianajokulut eli 192 euroa. Niin ikään Mika oli maksanut leimaverosta vain osan, ja maksamatta jäi vielä 15 euroa.
Tallinnassa asuva Mika Salo: Linnut söivät terassikalusteet!
Oikeudenkäynti siis jatkui näiden vaateiden osalta.
Kului useita kuukausia, minkä jälkeen Harjun maaoikeus kokoontui lopulta päättämään myös asianajokuluista ja niiden lisäksi leimaveron loppusumman maksamisesta. Tämänkin istunnon oli määrä olla läpihuutojuttu, mutta niin ei vain käynyt.
Oikeus oli nyt yhtä mieltä siitä, että Alley Investmentsin on suoritettava valtiolle leimaveron loppuosa eli 15 euroa, mutta Europarkin esittämästä asianajajan laskusta se ei ollut samaa mieltä.
Oikeus piti 192 euron suuruisia kuluja kohtuuttomina ja tinki ne lopulta puoleen siitä eli 96 euroon. Loppujen lopuksi Mika Salon oli kaivettava rahakirstustaan nyt vielä 96 + 15 eli 111 euroa.
Oikeus myös huomautti Mikaa, että kuluille alkavat pyöriä korot päälle, mikäli hän ei pane niitä heti maksuun.
Lopputulos oli se, että kaiken kaikkiaan tämä kuukausia kestänyt virolainen oikeuskimara maksoi Mikalle 246 euroa − sen sijaan että hän olisi heti maksanut kiltisti pois 30 euron pysäköintivirhemaksun.