Tallinnassa asuva Mika Salo: Linnut söivät terassikalusteet!

Mika Salon, 54, asunto on hieman syrjäisemmällä kadulla, mutta kuitenkin vain kiven heiton päässä Tallinnan keskustan palveluista ja nähtävyyksistä. Mika asuu kerrostalon ylimmässä kerroksessa.
– Tämän kerroksen kaikki muut asunnot ovat toimistotiloja. Kotini on ainoa, jossa asutaan. Se on kiva juttu.
Formulat vaihtuivat villisikoihin! Mika Salo esittelee Tallinnan-kotinsa!
Asuinalue vaikuttaa rauhalliselta. 130-neliöisen kodin valtavalta terassilta avautuu henkeä salpaava näkymä Tallinnan kattojen ylle. Alas katsottaessa silmiin osuu vehreä puisto, jonne paikalliset ovat kerääntyneet viettämään kesäpäivää.
– Itseasiassa joskus tuolta puistosta on kuulunut aseiden laukauksia, kun jotkut ampuvat puiston lintuja, Mika kertoo nojaillessaan parvekkeen kaiteeseen.
– Lintuja on ihan tuhottomasti! Niitä käyskentelee täällä minunkin terassillani. En ole varma, mitä lajia ne ovat, mutta niitä on paljon.
Mikalla oli täällä terassilla terassikalusteet, mutta jäljellä on enää vain vaaleat jäljet.
– Jouduin heittämään ne pois, kun linnut olivat syöneet kaikki puuosat! Onneksi olin hoksannut ottaa kalusteiden pehmusteet sisälle turvaan. Muuten linnut olisivat vieneet varmasti nekin mukanaan, Mika sanoo päätään pudistellen.