Mervi Kallio herkistyi silminnähden Seiskan haastattelussa: "Moni ystävistäni on menehtynyt rintasyöpään"

Seiska tapasi urheilutoimittaja Mervi Kallion, 44, Roosa nauha Tanssii Tähtien Kanssa- lähetyksessä. Mervi oli iloinen päästyään paikalle johtuen F1-kauden tauosta.
– Yleensä sunnuntaisin olen töissä. Nyt kun olen vapaalla, niin oli tosi kiva päästä kahden ystäväni kanssa katsomaan tansseja paikan päälle. Tämä Roosa nauha -teemailta on vielä niin tärkeän asian puolesta, joten on tosi kiva olla täällä tänään.
Roosa nauha on maailmanlaajuinen kampanja rintasyöpätietoisuuden puolesta. Aihe on koskettanut Merviä henkilökohtaisesti.
– Isäni on kuollut syöpään ja lisäksi moni ystäväni on valitettavasti menehtynyt juuri rintasyöpään. Uskon, että tämä aihe koskettaa meitä jokaista jollain tavalla, sen verran yleistä syöpä on nykyään, Mervi harmittelee.

Juontajakaunotar Mervi Kallio avautuu kovasta pettymyksestään: Sain pakit Roger Federeriltä!
Kesken haastattelun silminnähden herkistyvä Mervi myöntää, että syöpää sairastavien ihmisten tunteminen on lisännyt hänen omaa tietoisuuttaan taudista.
– Se voi tulla kenelle ja minkä ikäiselle tahansa. Minulla on alle 40-vuotiaita ystäviä, jotka ovat sairastuneet rintasyöpään, Mervi nielaisee silmät kostuen.
– Kukaan ei ole siltä suojassa. Se on nykyään niin yleistä. Tämä aihe on koskettanut niin läheltä, että se merkitsee todella paljon.
Herkistymisestä huolimatta Mervi kertoi Seiskalle, että hänelle kuuluu erittäin hyvää.
– On ollut vähän erilainen F1-kausi, kun olemme Helsingistä käsin tehneet suurimman osan duunijutuista, Mervi kertoi työnsä poikkeusjärjestelyistä.