MasterChef VIP -kilpailun semifinaalijaksossa nähtiin yllätystä yllätysten perään! Yksi seikka järkytti tuomaristoa: "Ne oli mikrossa" - katso täältä finaalikaksikko!

Kari Kape Aihinen Sikke Sumari Tomi Björck
Mainos
Mainos päättyy

Maaliskuussa MTV3-kanavalla alkoi uudenlainen MasterChef-kisailu. Uudella VIP-kaudella keittiöön saapui kymmenen kaikille tuttua suomalaista. Korkeat ovat panoksetkin, sillä voittaja pääsee lahjoittamaan 10 000 euroa hyväntekeväisyyteen.

Patojen ja kattiloiden äärellä kisailijoita mentoroi ja tuomaroi huippukokit Sikke Sumari, Tomi Björck ja Kari ”Kape” Aihinen. Kisailijoiksi valikoitui niin näyttelijöitä, muusikoita, poliitikko kuin Hollywood-kirjailijakin. 

Uusi MasterChef alkaa! VIP-kauden kisailijoina kymmenen julkkista - mukana Teflon Brothersin räppäri, Salkkarit-kasvo ja poliitikko!

Varoitus: Sisältää juonipaljastuksia!

Nyt jäljellä semifinaaliin edenneessä kisassa ovat enää kolme parasta julkkiskokkia, radiojuontaja Minna Kuukka, tubettaja Miska Haakana ja toimittaja Anna Perho. Kolme viimeistä kisaajaa kilpailevat tämän illan (27.4.) jaksossa finaalipaikasta.

Mainos
Mainos päättyy

Semifinaali on kaksiosainen. Ensimmäisen kierroksen voittaja kuittaa itselleen suoran finaalipaikan ja jäljelle jääneet kaksi kokkia kisaavat toisiaan vastaan viimeisestä finaalisijasta. Ensimmäinen tehtävä sisältää mysteerilaatikon, ja kisailijoiden suureksi yllätykseksi laatikon sisältöä tulee käyttää molemmissa tehtävissä.

Mysteerilaatikon sisältä paljastuu valtava kasa erilaisia perunoita. 

– Siellä oli kaikennäköisiä, joitain sellaisiakin, joita en ollut koskaan nähnytkään. Todella kummallisia, kertaa Minna kameralle tunnelmiaan avattuaan mysteerilaatikon.

MasterChef-kilpailija Max Seeck hemmottelee vaimoaan kotikeittiössä – ”Ehkä tätä voisi tehdä vähän useamminkin”

Miska Haakana
Miska ei tahdo keksiä kokattavaa mysteerilaatikon sisällöstä. Kuva: MTV3.

– Teillä on 45 minuuttia aikaa luoda herkullinen ja kaunis annos, joka sisältää taidokkaasti valmistettua perunaa, Sikke kertoo kisailijoille.

– Mitä tehdään perunasta? En mä tiedä, keittoo? Kalakeittoo? Sosekeittoo? Keittoo? Ihmettelee Miska.

Mainos
Mainos päättyy
Minna Kuukka
Minna luopui aikeistaan tarjoilla perunarieskaa. Kuva: MTV3.

Minna päätyy tekemään Duchesse-perunoita siikafileiden, hernepyreen ja Beurre Blanc -kastikkeen kanssa. Minnan suunnitelmiin kuului myös perunarieskat, mutta suosikkijuontajan mukaan rieskoille ei ollut sijaa annoksen kyljessä.

– Se oli pikkuisen sen näköinen kuin jos Härmän serkku olisi tullut vierailulle Pariisiin, Minna vitsailee.

Anna puolestaan tekee kermaista peruna-fenkolikeittoa, rosamunda-perunoista sipsejä, sekä paistettua siikaa.

– Näin Miskan annoksen, ja se on jälleen kerran ihan voittajakamaa. Ei niin kuin mitään mahdollisuuksia tolla vauvanruualla, harmittelee Anna kameralle annostaan jälkikäteen.

Miskan ruokalistalla onkin naudan ulkofileepihvi, punaviinikastike ja ranskanperunat. 

Tuomarit arvioivat parhaimmat annokset, ja Tomi kertoo tulokset kilpailijoille.

Mainos
Mainos päättyy

– Parhaan annoksen valmisti Minna… Ja Miska!

Sikke Sumari ja Tony-rakas 40 vuotta naimisissa! MasterChef -tuomari pitkän avioliiton vaikeista hetkistä: Ei se välttämättä vaihtamalla parane!

Hämmentyneet kisailijat pohtivat, kuinka tulos voi olla tasan, kun vain yksi finaalipaikka on jaossa. Lopulta Tomi paljastaa, ettei kahden suosikkiperunan väliltä valitseminen ollut mahdollista ja kaikki kolme semifinalistia kisaavat myös toisella kierroksella. 

Semifinaalin toisella kierroksella tehtävä on siis sama kuin ensimmäisellä. Ruokavarasto on vapaasti käytettävissä, mutta peruna on ruuista se, jonka maku ja ulkonäkö arvioidaan tarkimmin. Kilpailijat saavat itse päättää, onko peruna heidän annoksissaan pääruokana vai lisukkeena.

Muistatko? Lounasravintolaa pyörittävä, konkurssista toipuva Kaisa Liski voitti Master Chef VIP -kilpailun vuonna 2015! Kuva!

Miska yllättää tuomarit toisella semifinaalikierroksella. Tubetähti päättää tehdä uuniperunoita siitä huolimatta, että Sikke varoitti Miskaa, että uuniperunan täytyy olla melko hyvää ennen kuin sillä selviää finaaliin. Tomi ihmettelee Miskan valintaa, sillä menestynyt huippukokki epäilee, ettei uuniperuna ehdi kypsyä kunnolliseksi annetussa ajassa. Tähän Sikke pudottaa todellisen keittiöalan ammattilaisten korviin särähtävän pommin.

– Ne oli mikrossa.

Minna esittelee annoksensa ensimmäisenä. Radio Novan aamujuontaja on taikonut lautaselle perunagnoccheja kermaisella tattikastikkeella ja perunamunkkeja.

Anna Perho
Annan tie kilpailussa päättyi semifinaaleihin. Kuva: MTV3.

Miska puolestaan esittelee tuomaristolle mikrossa valmistamansa pekonilla täytetyt uuniperunat quesokastikkeella ja lisukkeena perunankuorisipsejä.

Anna luottaa puolestaan brittiläiseen klassikkoon tarjoillessaan tuomaristolle fish & chips -annoksen. Annos koostuu rosamundaperunasta, kuhasta, chilimajoneesista ja paprikasalsasta.

Tuomaristo tekee päätöksensä annosten perusteella ja finaaliin jatkavat Miska ja Minna. 

– Kiitos, että olette olleet niin kannustavia ja kiitos, että otitte minut tosissaan, semifinaalikierroksella pudonnut Anna lausuu tuomaristolle pudotuksen jälkeen. 

Sikke Sumari ikävöi ulkomailla asuvaa pojanpoikaansa – näin ravintoloitsija saa lohtua

Mainos
Mainos päättyy
Ladataan
MasterChef VIP -kilpailun semifinaalijaksossa nähtiin yllätystä yllätysten perään! Yksi seikka järkytti tuomaristoa: "Ne oli mikrossa" - katso täältä finaalikaksikko!