Lotta ja pappa -duon Jorma Saahko, 87, sai muistilääkäriltä ikäviä uutisia

Jorma Saahko, Lotta-Sofia Saahko
Mainos
Mainos päättyy

Lotta-Sofia Saahko, 30, ja hänen pappansa, Jorma Saahko, 87, tunnetaan Lotan ja papan koronalaulut -somekanavasta.

Lotta muutti pappansa luokse Valkeakoskelle koronapandemian alussa vuonna 2020. Lotta ryhtyi julkaisemaan yhdessä papan kanssa somevideoita yhteisistä laulutuokioista. Kaksikko on sittemmin saavuttanut huiman suosion lämminhenkisillä videoillaan. Heidän palkittiin myös Vuoden positiivisin suomalainen 2021 -palkinnolla.

Jormalla diagnosoitiin vuonna 2021 muistisairaus, Alzheimerin tauti. Sairaus on pysynyt hyvin kurissa lääkityksellä.

Lotta toimi alkuun Jorman omaishoitajana. Lotalta kuitenkin riistettiin omaishoitajuus viime keväänä. Tuolloin Pirkanmaan alueella yhtenäistettiin hoidettavien kriteerejä. Jorman todettiin olevan uusien kriteerien mittapuulla niin hyvässä kunnossa, ettei Lotan omaishoitajuudelle nähty perusteita. Lotta kritisoi tuolloin vahvasti päätöstä.

Mainos
Mainos päättyy

Shokkikäänne! Lotta menettää Papan omaishoitajuuden - tyrmistyi päätöksestä: "Mua niin suututtaa!"

Jorma on kuitenkin pärjännyt Lotan kanssa kotosalla. Viime joulun alla Jorma joutui sairaalaan. Hän oli kaatunut ja murtanut lonkkansa. Jorma on kuntoutunut haaverista hyvin.

Lotta päivitti tänään maanantaina (22.5.) hänen ja Jorman kuulumisia someen. Lotta julkaisi videon Youtubeen. Videolla kaksikko kertoo, että Jorman muistilääkäri on ottanut Jormalta ajokortin pois. Jorma on ajanut lonkan murtumiseensa saakka autoa, mutta nyt autoilut on autoiltu.

- Pappa toivoo kauheasti, että saisi kortin vielä takaisin... Mutta hänellä oli ajokoe ja muistilääkäri teki päätöksen sen perusteella, Lotta taustoittaa videolla.

Lotan mukaan ajokokeen tehnyt ammattilainen arvioi, että Jorman reagointikyky liikenteessä on käynyt liian hitaaksi.

Nyt Jorman auto seisoo turhanpanttina autotallissa. Lotalla ei ole ajokorttia.

Isku on ollut Lotan mukaan Jormalle kova, sillä hän työskenteli aikanaan kuorma-auton kuljettajana ja autoilu on ollut iso osa hänen identiteettiään.

Mainos
Mainos päättyy

Harmitusta keventämään Lotta on hankkinut Jormalle uuden sähköllä toimivan ajopelin. Jormalla on nyt testauksessa nelipyöräinen senioriskootteri, jonka ajamiseen ei tarvita ajokorttia. Maksiminopeus on 25 kilometriä tunnissa.

- Kiva kun sulla on tuollainen laite, niin ei auton menettäminen harmita niin paljoa, Lotta toteaa videolla.

Videolla Jorma kertoo, että uusi menopeli ei ole niin hutera kuin hänen sähköpyöränsä. Jorma on ollut innokas sähköpyöräilijä, mutta hän paljastaa videolla kaatuneensa pyörällä ja jättäneensä siksi pyöräilyt vähemmälle.

Lotta ja pappa -duon Jorma Saahko, 87, joutui sairaalaan

Jormalle on tulvinut lämminhenkisiä terveisiä parivaljakon someseuraajilta.

- Kyllä tuolla liikenteessä on monta jonka ei tarvitseisi enää ajaa autoa, onnea uuden ajokin kanssa, yksi kommentoija kirjoittaa.

- Ihanaa, kun Pappa saa sen uuden ajoneuvon ja on turvallisempi, kuin pyörä, eräs kommentoija summaa.

Mainos
Mainos päättyy
Ladataan