Käsittämättömän kaunis Emilia, 22, kaipaa miestä rinnalleen – rempseä tamperelaisnainen lyö tiskiin suorasukaisen kutsun: ”Jos jotakuta kiinnostaa, täällä olisi missi odottelemassa”

22-vuotias Emilia Lintala voitti aikoinaan geenilotossa. Käsittämättömän kaunis tamperelainen lukeutuu heittämällä koko Pirkanmaan näyttävimpiin ilmestyksiin. Viehkeä vaaleaverikkö kruunattiinkin viime vuonna vähemmän yllättäen Miss Tampereeksi.
180-senttinen Emilia jyräsi kyseisissä kisoissa myös ylivoimaisella äänivyöryllä yleisön suosikiksi. Samalla hän lunasti paikkansa Suomen edustajana kansainväliseen Miss Intercontinental -kilpailuun.
Nyt hänet on pestannut palkkalistoilleen Diili-voittaja Sointu Borg, joka on koonnut Tampereen tuliterään monitoimiareenaan kenties kaikkien aikojen kovimman pr-kattauksen. Emilia työskentelee muiden kaunottarien kanssa areenan Kirvesklubilla.

Seiska tapasi Soinnun suojatteja perjantaina Nokia Areenan uumenissa. Selvisi, että historiallisten ulkomuotojensa lisäksi Emilia on myös rempseä ja hersyvä persoona, jonka värikkäissä kommenteissa piisaa aina pilkettä silmäkulmassa.
Kun Seiskan reportteri mainitsi ikivanhasta kliseestä, jonka mukaan missit ja kiekkoilijat löytävät usein toisensa, Emilia heitti hurtin vaihteen silmään.
– Kiekkoilijat ovat mukavia ihmisiä. Olen tutustunut muutamiin, mutten ole vielä löytänyt sitä omaa kiekkoilijaani, Emilia heittää hymyillen.
– Kyllä sellainen voisi olla hakusessakin! Jos jotakuta kiinnostaa, niin täällä olisi missi odottelemassa!
Vielä viime vuonna Emilian kerrottiin seurustelevan, mutta kaikesta päätellen tulikuuma pirkanmaalainen on sittemmin vapautunut sinkkumarkkinoille. Tosin rakkauden kaiho kiekkoilijoita kohtaan saattoi olla hieman värittynyttä.
– Uskon kyllä rakkauteen ihan ensisilmäyksellä. Se voi olla kuka tahansa. Ei siis tarvitse olla kiekkoilijakaan, Emilia jatkaa rempseää linjaansa.
Kummat ovat kovempaa valuuttaa Tampereen yössä, Ilveksen vai Tapparan pelaajat?
– Kyllä minun on sanottava, että Tappara. Se on ollut aina seurani. Sieltä valitsisin seuralaiseni, Emilia myhäilee.
Katso Emilian haastattelu Nokia Arenalla kokonaisuudessaan tästä: