Karu totuus Erikoisjoukkojen kulisseista! Terveysvaara salattiin katsojilta
Erikoisjoukot-ohjelman pääkouluttaja Janne Lehtonen paljasti Seiskalle, miten epämukaviin oloihin kouluttajat majoitettiin kuvauksissa.
Erikoisjoukot on Suomen televisiohistorian rajuin kilpailureality, jossa 14 julkisuuden henkilöä osallistuu erikoisjoukkojen pääsykokeisiin valmistavalle koulutusleirille. Kurssilla suoritetaan fyysisesti ja henkisesti brutaaleja harjoitteita, joiden kaltaisista erikoisjoukkoihin pyrkivän on päästävä läpi.
Kakkoskaudella kouluttajina jatkavat entiset erikoisjoukko-operaattorit, joilla on kokemusta sotilasoperaatioista muun muassa Irakissa, Afganistanissa ja Somaliassa. Pääkouluttajana toimii Janne Lehtonen, rinnallaan kouluttajat Jan Knutti, Robin Hendry ja Matias Petäistö.
Tässä ovat Erikoisjoukot-kilpailijat – mukana Anni Vuohijoki, Noora Räty ja Susanna Koski
Ohjelmassa kokelaat majoittuvat Lohjan vanhalla kalkkitehtaalla. He viettävät yönsä tehtaan kolkoissa sisätiloissa retkisängyissä kipinävuoroa odotellen. Kimppavessa ja -suihku sijaitsevat ulkona.
Suuri sairastumisriski
Katsojille ei näytetä, millaisissa oloissa kouluttajat viettivät yönsä.
Janne Lehtonen vakuutti Seiskalle ohjelman lehdistötilaisuudessa, että kokelaiden ei tarvinnut kahdehtia kouluttajien majoitusoloja, vaikka kouluttajat pääsivätkin sisätiloissa suihkuun ja vessaan.
- Olisin mieluummin nukkunut siellä kokelaiden kanssa, Janne alusti ja paljasti karun totuuden:
- Meidät kouluttajat majoitettiin vanhaan homeiseen omakotitaloon, joka oli siinä kalkkitehtaan vieressä.
Jannen mukaan ykköstuotantokaudella kouluttajat nukkuivat kuvauspaikan läheisyyteen tuodussa merikontissa.
Janne ei osannut kertoa tarkemmin, miksi kontti vaihtui nyt hometaloon.
- Aiemmin nukuimme merikontissa retkisängyissä. Nyt ei ollut mahdollisuutta saada sitä konttia siihen. Niin nukuttiin sitten lähimmässä rakennuksessa, mikä siinä oli. Ja se oli homeinen omakotitalo, Janne päivittelee.
Kosteusvaurioisissa rakennuksissa esiintyy monenlaisia terveyshaittoja, terveyskirjasto Duodecim taustoittaa.
Homealtistuksessa sekä lapsilla että aikuisilla on osoitettu esiintyvän tavallista enemmän hengitysteiden, ihon ja silmien ärsytystä, yskää ja limannousua, nuhaoireita, käheyttä, hengenahdistusta sekä yleisoireita, kuten väsymystä, kuumeilua, lihas- ja nivelkipuja, muistihäiriöitä ja keskittymisvaikeuksia.
Erikoisjoukot-kuvaukset kestivät 12 päivää. Ohjelma kuvattiin viime syyskuussa. Janne vakuuttaa, ettei hänelle tullut hometalossa majoittumisesta mitään oireita.
- Ihan hyvin se nukkuminen sujui siellä. Mutta ei tietysti viitsi altistaa itseään tai lähteä kokeilemaan, tuleeko. Mutta se nyt oli fasiliteetti ja sillä mentiin, Janne summaa.
Janne muistuttaa, että kouluttajia ei voitu majoittaa ohjelman luonteen takia kauas kuvauspaikalta.
- Me emme voineet lähteä ajelemaan mihinkään hotelliin, koska meidän piti olla koko ajan siinä kuvauspaikan lähellä sen varalta, jos kokelaat tarvitsisivat jotain. Jos heille tulisi jotain fyysisiä tai henkisiä oireita tai he haluaisivat luovuttaa, niin meidän piti olla heti saatavilla.
Janne koki olevansa kuvauksissa levänneempi kuin kokelaat.
- Totta kai ja niin pitikin olla. Siinä vedetään kuitenkin kaksiviikoinen. Ei palvelisi ohjelman etua, jos me kouluttajat olisimme myös siellä silmät ristissä.
Erikoisjoukot Nelosella tiistaisin klo 21.