Jutta Larm rakkauden alkuhuumasta: "Minne se tunne oikein katosi?"

Jutta Larm
Mainos
Mainos päättyy

Hyvinvointiyrittäjä Jutta Larm, 49, pohtii rakkautta ja suhteen alkuhuumaa.

Arkistovideo: Jutta Larm ruokatentissä

Jutta Larmin ja Sara Siepin firma katosi mystisesti - näin missikaunotar kommentoi yllätyspäätöstä

Jutta Larm miettii rakkauden eri vaiheita ja erityisesti suhteen alkuhuumaa. Jutta itse on ollut aiemmin naimisissa useamman kerran, ja nyt rinnalla kulkee Juha-rakas.

Mainos
Mainos päättyy

- Olet luultavasti joskus ollut palavasti rakastunut ja kokenut huumaavaa tunnetta. Minne se tunne oikein katosi? Alkuhuuma on rakastumisen vaihe ja se kestää tyypillisesti max pari vuotta. Silloin rakastunut siirtää kumppaniin omia toiveitaan, joten kuva kumppanista ei ole todellinen. Tässä vaiheessa ollaan ne ruusunpunaiset lasit päässä ja voi sitä intohimon määrää… Jutta kirjoittaa Instagram-päivityksessään ja jatkaa:

- Paratiisivaiheessa ihminen hullaantuu huumaan ja voimakkaisiin tunteisiinsa. Toisessa ihmisessä nähdään vain hyvät puolet ja riitojen keskellä hormonaaliset muutokset pitävät huolta siitä, että nekin maalautuvat lopulta positiivisiksi kokemuksiksi. Tehän hengitätte samaa ilmaa ja olette kuin luodut toisillenne. Vai oletteko sittenkään?

Jutta myös pohtii, mitä käy, kun alkuhuuma laantuu.

- Joku saattaa jäädä etsimään tätä voimakasta ja leijuvaa tunnetta suhteesta toiseen. Tätä huumaavaa tunnetta jää kaipaamaan, koska tunne on niin voimakas. Ja kun tämä vaihe päättyy, päättyy myös suhde. Näin ei kuitenkaan tarvitse olla.

- Tässä vaiheessa punnitaan tuleeko suhteesta muutakin kuin vaan huuma. Mistä sen sitten tietää? No vaikka siitä että uskaltaa pieraista (nauruemoji) ei tarvitse näyttää itsestään enää kiillotetumpaa kuvaa kuin todellisuudessa on. Riittää että vain on. Kumppani on siinä vierellä ja rakastuminen onkin muuttunut rakkaudeksi, Jutta miettii somessa.

Aiemmin Jutta on kertonut somessa, kuinka hän kokee itsensä rakastetuksi suhteessaan.

Mainos
Mainos päättyy

- Mun top 3 hyvinvoinnin lähteisiin kuuluu toimiva parisuhde. On ihanaa, että Larmilassa me molemmat tullaan kohdatuksi ja hyväksytyksi sellaisina kuin olemme (sydän) En voi sanoin kuvata miten vapauttavaa on, kun Juha Larm hyväksyy mut just sellaisena kun olen. Kaikkine vikoineni koen olevani täydellinen, Jutta tunteili Instagramissa.

Jutta ja Juha avioituivat elokuussa 2018 Italiassa.

Jutta Larm kirurgin veitsen alle: "Niin tässä kävi"

”Tehkää perässä!” Jutta ja Juha Larm eivät piilottele varallisuuttaan – ”Olen omalla työlläni ansainnut!”

Mainos
Mainos päättyy
Ladataan