Jani Toivola myi kohutun asuntonsa – kansanedustajalle 40 000 euron jättitappio!

Jani Toivola myi asuntonsa tappiolla.
Mainos
Mainos päättyy

Syksyllä paljastui, että Vihreiden kohukansanedustaja Jani Toivola, 41, oli vuosikausia vedättänyt eduskuntaa kulukorvausasioissa.

Jani oli ilmoittanut eduskunnan hallinto- ja palveluosastolle asuvansa vakituisesti Riihimäen varuskunta-alueella sijaitsevassa kerrostalossa yli 30 kilometrin päässä Eduskuntatalosta. Todellisuudessa hän asui Helsingissä.

Tässä on Jani Toivolan kohuttu Helsingin-koti: kaksi kerrosta ja 155 neliötä – kuvat!

Menettelynsä ansiosta Jani sai korotettua kulukorvausta 1 315 euroa kuukaudessa, vaikka olisi ollut oikeutettu vain 986 euron kulukorvaukseen.

Eduskunta ehti maksaa Janille korotettua korvausta huhtikuusta 2016 lähtien yhteensä 36 841 euroa. Korotuksen osuus tästä oli 9 210 euroa, jonka Jani kuittasi muina miehinä.

Mainos
Mainos päättyy

Nämä kuvat paljastavat, miksi Jani Toivolan 22 000 euron taksisuhailut tulivat yllätyksenä!

Seiskan selvityksen mukaan Jani on nyt luopunut kohutusta Riihimäen-asunnostaan hurjalla tappiolla. Hän myi asunnon tammikuussa noin 77 500 eurolla.

Koska kaupat tehtiin välittäjän avulla, summasta lähtee vielä välityspalkkio.

Seiskan tietojen mukaan Jani pulitti asunnosta vuonna 2016 noin 120 000 euroa, joten hän teki jopa yli 40 000 euron tappion.

Seiskasta

TILAA SEISKA TÄSTÄ!

LIITY UUTEEN SEISKA KLUBIIN JA LUE MEHUKKAITA JULKKISUUTISIA, JOIHIN PÄÄSET KÄSIKSI VAIN KLUBIN JÄSENENÄ! REKISTERÖIDY KÄYTTÄJÄKSI TÄSTÄ LINKISTÄ!

Mainos
Mainos päättyy
Ladataan