Iskelmätähti T.T. Purontaan uusi sairausshokki: Minulla on syöpä

Iskelmätähti T.T. Purontaan uusi sairausshokki: Minulla on syöpä

Laulaja ei aio luovuttaa, vaikka sairastuikin yllättäen eturauhassyöpään.

Mainos
Mainos päättyy

Kokkolassa paistaa aurinko. Vehreällä omakotitaloalueella on hiljaista ja seesteistä, toisin kuin iskelmäartisti T.T. Purontaan, 61, elämässä.

– Vähempikin määrävastoinkäymisiä olisi riittänyt, pitkän linjan viihdyttäjä huokaa kotonaan.

– Juuri kun luulin ja ehdin iloita terveyshuolieni kaikonneen, uusi ja entistä pahempi sairausshokki vaani nurkan takana.

T.T. Purontaka pyörtyi suihkuun – laulajan kunto romahti leikkauksen jälkeen

Mainos
Mainos päättyy

Tammikuussa 2022 Tapsa meni leikkaukseen pelastaakseen kävelykykynsä. Hän sai tekonivelen lonkkamaljakkonsa tilalle. Jo aiemmin leikattu kipeä lonkka oireili pahasti viime vuodet. Se oli perua liki 20 vuoden takaisesta rajusta auto-onnettomuudesta, jossa Tapsa oli ollut menettää henkensä.

Uuden lonkan saanut artisti nautti liikunnasta ja kävi päivittäin lenkillä. Hyväkuntoinen musiikkimies löysi metsässä samoilun ilon, söi terveellisesti ja riemuitsi terveydestään.

Edes viime syksynä iskenyt hematooma ei lannistanut, vaikka Tapsan kunto yhtäkkiä romahtikin sairaalahoitoon asti.

– Käykää säännöllisesti PSA-testeissä, eturauhassyöpään sairastunut Tapsa kannustaa yli 40-vuotiaita miehiä Seiskan lukemisen lomassa.
– Käykää säännöllisesti PSA-testeissä, eturauhassyöpään sairastunut Tapsa kannustaa yli 40-vuotiaita miehiä Seiskan lukemisen lomassa.

Iskelmätähti T. T. Purontaka löysi Merja-rakkaansa keikalta – ”Muutama shotti ja menoksi”

Lääkäri arveli mustuneen lonkan verenpurkaumien johtuneen jalasta kaivetuista, onnettomuuden aikaisista luun irtopalasista. Lisäveren ansiosta olo koheni, ja lopulta jalan turvotus laski.

– Selvittyäni siitä kävin tammikuussa vuosihuollossa eli tutkimuksissa. Olen kärsinyt eturauhasen liikakasvusta vuodesta 2015 lähtien ja saanut siihen lääkettä, Tapsa kertoo.

Mainos
Mainos päättyy

– Selvisi, että PSA-arvoni ovat koholla. Jatkotutkimukset paljastivat pahimman tuloksen: minulla on eturauhassyöpä. Perkele, kaiken tämän jälkeen!

Mainos
Mainos päättyy
Ladataan