Vain elämää -artisti: Raju väite Marion Rungista
Onko Marion Rung katoamistempun tehnyt Herra Ylpön kummitäti?
Vain elämää -ohjelmassa on edetty erikoisjaksoihin. Pöydän päähän istahtaa Nelosella 21.11. televisioitavassa jaksossa kunniavieras Marion Rung.
Video: Herra Ylppö kertoo Kronos Kairos- elokuvastaan:
Jakso on jo katsottavissa maksullisessa Ruutu+-palvelussa. Pitkän linjan laulajalle esiintyvät illan aikana Viivi, Jonna Tervomaa, Vesta, Mikki Kauste sekä vierailevat artistit Jannika B ja Herra Ylppö.
Marion on tehnyt yli 60 vuotta kestäneen musiikkiuran. Hän nousi koko kansan suosioon vuonna 1962 edustaessaan alaikäisenä Suomea Euroviisuissa Tipi-tii-kappaleella. Marion palasi viisuihin vuonna 1973 Tom Tom Tom -kappaleella ja sijoittui kuudenneksi. Marion on saanut uransa aikana lukuisia tunnustuksia, kuten Iskelmä-Finlandian, Erikois-Emman sekä valtion taiteilijaeläkkeen ja Pro Finlandia -mitalin.
Ikävä lapsuusmuisto
Kun Herra Ylppö ja Jannika B saapuvat vieraileviksi artisteiksi jaksoon, Viivi utelee heiltä oitis, tuntevatko he entuudestaan Marion Rungia.
– En tunne, mutta olen kuullut tällaisesta hahmosta, Herra Ylppö heittää.
Yllättäen Ylppö alkaa muistella lapsuuttaan.
– Mulla oli muistaakseni saman niminen kummitäti, joka ei ikinä tullut katsomaan mua. Hän katosi johonkin. Niin ehkä mä lapsena ajattelin, että ehkä se on hän, Ylppö sanoo viitaten Marion Rungiin.
Herra Ylppö suunnitteleekin jaksossa kohtaamista Marion Rungin kanssa.
– Ootko sä mun kauan sitten kadonnut kummitäti? Miksi sä et koskaan tullut katsomaan? Ylppö esittää ääneen kysymyksiä, kun Marion Rung ei ole vielä paikalla.
Jaksossa ei kuitenkaan nähdä Herra Ylpön ja Marion Rungin keskustelua kummitätiaiheesta.
Vain elämää Nelosella perjantaisin klo 20. Jaksot katsottavissa myös Ruudussa.
