Ina Mikkolalta pysäyttävä päivitys kohtauksestaan: ”Tuli matkalla ravintolaan”

Toimittaja Ina Mikkola, 32, kertoo rehellisesti voinnistaan.
Ina Mikkola kertoo avoimesti saaneensa kolmannen paniikkikohtauksensa kuluvana vuonna.
- Jokainen kohtaus on ollut samaan aikaan hyvin samanlainen ja sitten myös todella erilainen, toimittaja kirjoittaa Instagramissa.
Ina kertoo, että paniikkikohtaus alkoi matkalla ravintolaan.
- Tämä kohtaus tuli matkalla ravintolaan ja jatkui siellä ravintolassa. Aluksi tuli todella outo ja poissaoleva olo. Sydän hakkasi nopeasti ja sitä puristi. Tuntui, että vajoan tai sulaudun ympäristöön. Ei hyvällä, vaan huonolla tavalla. Sitten iski kuolemanpelko ja itku tuli.
Ina kiittää seuralaistaan tuesta ja avusta tilanteessa.
- Sain tietyllä tasolla taltutettua kohtauksen illallisen ajaksi, mutta se jäi jotenkin kytemään. Kun pääsin takaisin majapaikkaan, kohtaus alkoi uudestaan ja jotenkin pahempana. Välillä sain sen rauhoittumaan, mutta sitten se piiskan lailla iski takaisin kahta kauheammin. Tuntui koko ajan, että saan jonkun sydänkohtauksen. Että joku ihmeellinen voima hallitsee mun kehoa, enkä mä sitä.
Ina kertoo, että tuki, turva ja rauhallinen musiikki lopulta rahoittivat tilanteen.
- Mä en yhtään tajua, mistä nämä kohtaukset on yht’äkkiä mun elämääni ilmaantuneet. ”Varmaan stressaat!” ei ole mikään selitys, koska stressi ei varsinaisesti ole mikään uusi asia, vaan aina ollut läsnä eri elämäntilanteissa. Toivon, että näitä paniikkikohtauksia ei koskaan enää tulisi. Mutta sitä on hankala hallita, kun kyseessä ei ole varsinaisesti mikään tahdonalainen asia. Yritän kuitenkin hokea itselleni, että ”kaikki on hyvin”. Ehkä se siitä, Ina miettii.
Ina Mikkola jakoi suuret uutiset: "Tätä on vaikea uskoa todeksi!"