Iida Vainio sai töitä – kemiläiset järkyttyivät: "Mää oon sanaton"
Kemissä kritisoidaan futsal-joukkueen mediavahvistusta.
Futsal-joukkue FC Kemi uutisoi Facebookissa ja kotisivuillaan sopimuksestaan Kulta-Iidan eli Iida Vainion, 19, kanssa. Iidan on määrä kasvattaa sekä seuran että koko lajin näkyvyyttä Suomessa.
Iidan kerrotaan olevan tulevalla kaudella näkyvässä roolissa joukkueen sosiaalisen median kanavilla ja mukana myös ottelutapahtumien lähetysten tuotantotiimissä. Yksi Iidan lukuisista aluevaltauksista on ollut urheilutoimittajuus.
Seuran Facebookissa uutinen otettiin vastaan ristiriitaisin tuntein. Usealle vaikutti olevan epäselvää, mitä Iida seuralle tuo. Osalle Iidan mukanaolo oli sen verran huono uutinen, että he alkoivat kyselemään kausilippurahojaan takaisin.
– Mie kyllä ootin vahavistusta rosterhin, mutta jos tällä saahan sama näkyvyyn Leijonien kans, niin mikäpä siinä. Mitähän jännää met seuraavaksi saamakkaan kuulla eetteristä? pohtii eräs futsal-fani.
Iida Vainio julkaisi lisää sanoituksiaan: ’’bitch Seiskan kannes’’
– Mää oon sanaton, totesi eräs.
Osa taas huolestui siitä, seuraako joukkueelle kohuja keränneen Iidan mukanaolosta haittaa. Eräs kommentoija riensi puolustamaan Iidaa ja mainitsi tällä olevan jo kokemusta urheilutoimittamisesta.
– Onpas naisvihamielistä kommentointia. Iida on tehnyt uraa urheilujournalismin parissa ja on äärimmäisen taitava hyödyntämään sosiaalista mediaa markkinoinnissa ja hän varmasti tuo seuralle sitä kautta lisää näkyvyyttä ja tunnettavuutta. Nuori näyttävä nainen tekee rohkeasti omaa juttuaan välittämättä siitä, mitä törkyä ihmiset hänestä suoltavat, ja sekös ihmisiä näkyy suututtavan entisestään. Go Iida ja FC Kemi, seuraaja näpäytti.
Iida Vainion yllättävä päätös: "Palaan joskus"
Hänelle vastattiin, että suurimman osan ihmetys ei johdu naisvihasta vaan siitä, etteivät he ymmärrä, mitä hyötyä Iidan osallistuminen tuo lappilaiselle joukkueelle.
Jotkut keskittyivät pohtimaan tilannetta positiivisen kautta.
– Epätoivoa ei ole vielä selvästikkään menetetty, miettii eräs syvällinen futsal-fani.
– Kentällä ei olla pystytty olemaan ykkösiä niin saavutushan se on olla Suomen futsalin ykkösseura Seiskan lööpeissä, ennusti eräs seuraaja.
– Loistavaa!! Tämähän toimii heti niinku oli tarkoitus keskimäärin 3 kommenttia muihin postauksiin näillä sivuilla aikaisemmin. Lievä veikkaus että värväys tuo katsomoon enemmän väkeä , kuin mielensäpahoittajia jotka ei voi enää futsalia katsoa, huomasi toinen.