Katso logo

Podcast: Karu totuus Miljonääri-Jussista – "Myötähäpeää"

Podcast: Karu totuus Miljonääri-Jussista – 'Myötähäpeää'
Miljonääri-Jussi. Pekka "Pekkis" Allinen, Jussi Ville Loponen, Erja Häkkinen. MTV.

Tuottaja Petteri Ahomaa muistelee aikansa suurhuijausta Miljonääri-Jussia myötähäpeän tuntein.

Mainos
Mainos päättyy

Vuoden 2004 televisiosarjassa Miljonääri-Jussi 14 suomalaista nuorta naista kilpaili Jussi-nimisen miljonäärin rakkaudesta. Oikeasti "Jussi" oli helsinkiläiskahvilasta löydetty tarjoilija Ville Loponen, joka vain esitti perineensä 23 miljoonaa euroa. Naiset eivät totuutta tienneet.

Arkistovideo: Petteri Ahomaa kertoo kuulumisiaan helmikuussa 2025

Hullunkuriselta kuulostavaa sarjaa käsitellään Tähtitehdas-podcastin uusimmassa jaksossa. Juontaja Marja Hintikan mukaan kyseessä oli ensimmäinen suomalainen ihmissuhde-tosi-tv-sarja.

– Ville ei ole roolisuorituksensa jälkeen juuri puhunut ohjelmasta. Miksihän? Marja kyselee.

Mainos
Mainos päättyy

– Kuinka ihmeessä tämä miljoona katsojaa viikosta toiseen kerännyt show oikein pantiin pystyyn? Tämä tapahtui kuulemma vain kolmessa viikossa. Ja miten Ville Loponen puhuttiin suomalaisen tv-historian ehkä suurimpaan huijauoperaatioon? Marja pohtii.

“Olisi voinut lösähtää”

Miljonääri-Jussin salaisuuksista ovat podcastissa puhumassa ohjelman juontaja Erja Häkkinen ja tuottaja Petteri Ahomaa. Alkuun kuunnellaan Villen haastattelu ohjelman julkaisun ajoilta.

– Minulla tuli kyyneleet silmiin, täytyy myöntää. Hän oli tuossa nuori poika, melkoinen seikkailu, huh huh. Tuli siis hyvä mieli muistoista, Erja kertoo.

– Tiimi oli mahtava. Se, miten pystyimme hoitamaan kaiken yhdessä ja pitämään salaisuuden Jussin oikeasta henkilöllisyydestä, oli ihmeellistä. Siinä oli monta juttua, jonka takia homma olisi voinut lösähtää, Erja kuvailee.

Mainos
Mainos päättyy

Ei aikaa kilpailutukselle

Petterillä on hieman ristiriitaisempia tuntemuksia.

– En tiedä, pitäisikö kokea ylpeyttä vai myötähäpeää. Ehkä molempia. Hyviä muistoja siitä silti jäi, olihan se aikansa pommi ja menestys, Petteri kertoo.

Jorma Sairanen, Erja Häkkinen ja Petteri Ahomaa panivat Miljonääri-Jussin alulle nopealla tahdilla.
Jorma Sairanen, Erja Häkkinen ja Petteri Ahomaa panivat Miljonääri-Jussin alulle nopealla tahdilla.

Perimmäinen syy nopeaan aikatauluun oli se, että alkuperäinen amerikkalainen versio oli alkamassa kolmen viikon päästä.

– MTV:n silloinen ohjelmajohtaja Jorma Sairanen sanoi, että tässä olisi nyt tällainen. Ei tässä ehditä kilpailuttaa mitään tuotantoyhtiöitä, tämä tulee teille Solarille, jos ehditte hoitamaan kolmessa viikossa kasaan, Petteri kertoo.

Kaikki puuttui

Kaikki kysymykset olivat avoimina projektin alussa.

Mainos
Mainos päättyy

– Meiltä puuttui 14 nuorta naista. Meiltä puuttui Miljonääri-Jussi. Paljon muitakin asioita puuttui, Petteri kertoo.

Sarja kuvattiin Etelä-Ranskassa.

– Vain Erja ja nuori tuotantopäällikkömme osasivat ranskan kieltä. Etelä-Ranska on siinä mielessä mielenkiintoinen paikka, että varsinkin silloin siellä oli vaikea selvitä ilman ranskaa, Petteri muistelee.

– On se edelleenkin niin, Erja lisää.

Elizabeth Taylorin huvila ehdolla

Lisäksi Jussille piti hoitaa Etelä-Ranskasta oikea linna.

– Sen piti siis näyttää siltä, että siellä asuu todella rikas ihminen. Linna löytyi, sen omistaa eräs kreivi. Tämä tuntuu aivan älyttömältä, Marja ihmettelee.

– Olimme jo tuotantopäätöstä seuraavana päivä ohjaaja Matti Palvalehdon kanssa lentokoneessa Ranskaan. Menimme kiinteistövälitystoimistoon, joka oli erikoistunut luksuskämppiin, Petteri kertoo.

Miljonäärin-Jussin toisessa jaksossa suunnattiin Cannesin aurinkoisille rannoille. Ville Loposen kanssa rantatunnelmissa oli tuossa vaiheessa kymmenen naista. Kuvaukset saivat Cannesin rantabulevardin liikenteen sekaisin.
Miljonäärin-Jussin toisessa jaksossa suunnattiin Cannesin aurinkoisille rannoille. Ville Loposen kanssa rantatunnelmissa oli tuossa vaiheessa kymmenen naista. Kuvaukset saivat Cannesin rantabulevardin liikenteen sekaisin.

Petterin mukaan he näyttivät Matin kanssa nuhjuisilta suomalaisilta nuorilta miehiltä.

– Välittäjä katsoi meitä nenän vartta pitkin, että “jaa, teille joku kämppä, vai?” Kerroimme budjetin ja ääni muuttui kellossa. Meitä lähdettiin ajeluttamaan avo-Mersun takapenkillä ja matkalla tarjoiltiin virkistäviä juomiakin. Elizabeth Taylorin huvilakin oli vuokrattavissa.

Tähtitehdas on kuunneltavissa Podme-palvelussa.

Miljonääri-Jussin linna oli hulppea.
Miljonääri-Jussin linna oli hulppea.
Mainos
Mainos päättyy
Ladataan