Hyvä maine alamaailmassa – rikolliset tarjoavat elämäntarinoitaan Harri Nykäselle: ”Oli selvää, että Harri oli oikea henkilö kirjoittamaan tarinani!”

Harri Nykänen kirjoittaa rikostarinoita.
Mainos
Mainos päättyy

Pitkän linjan rikostoimittajan Harri Nykäsen, 65, kirjoittamat tarinat ovat jatkaneet elämäänsä myös tv-sarjoina ja elokuvina. Tunnetuimpia Harrin kirjoista ovat fiktiivinen Raid ja historiallinen Rööperi. Rikokset ja alamaailma tulivat Harrille tutuksi, kun hän työskenteli Helsingin Sanomissa rikostoimittajana.

Rikoskirjailija Harri Nykänen paljastaa supersuositun Raid-hahmon taustat – ”En koskaan kertonut esikuville!”

Vaikka Nykänen ei enää samalla tavalla etsi ja ylläpidä suhteita alamaailmaan, sieltä tarjotaan hänelle yhä uusia kiinnostavia elämäntarinoita kirjoitettavaksi.

Viimeisin kirja Arvokuljetusryöstäjä Matti Sarénin mafiaelämä julkaistiin keväällä.

– Kirja kirjoitettiin niin, että kävin tapaamassa Mattia vankilassa ja pyysin häntä kertomaan asioista nauhalle, jonka pohjalta kirjoitin kirjan, Harri kertoo.

Mainos
Mainos päättyy
Harri nykänen on tehnyt elantonsa kirjoittamalla muiden rikoksista.
Harri nykänen on tehnyt elantonsa kirjoittamalla muiden rikoksista.

Kirjaan perustuva tv-sarja on suunnitteilla Solar Republicin kanssa.

”Minusta tuli syntipukki ja jouduin eroamaan!” – rikostoimittaja Harri Nykänen kirjoitti Suomen ensimmäisen Me too -jutun

Harri Nykäsen kirjan elävä aihe, arvokuljetusryöstäjä Matti Sarén saapuu tapaamaan Seiskan reportteria kahvila Kampelaan Helsingin Vuosaaressa.

Matti vapautui huhtikussa kuuden vuoden vankeustuomiostaan, jonka hän sai Salon arvokuljetuksen ryöstöyrityksestä.

Nykäsen ja Matti Sarénin kirjaprojekti sujui hyvin, vaikka Sarèn suoritti samaan aikaan tuomiotaan vankilassa.
Nykäsen ja Matti Sarénin kirjaprojekti sujui hyvin, vaikka Sarèn suoritti samaan aikaan tuomiotaan vankilassa.

Matti kertoo, että hänestä kirjan kirjoittaneella Harrilla on hyvä maine alamaailmassa.

Mainos
Mainos päättyy

– Vankitoverini oli lukenut Rööperin ja käynyt tapaamassa Tom Sjöbergiä kyselläkseen Harrista. Sen jälkeen oli selvää, että Harri oli oikea henkilö kirjoittamaan tarinani, Matti sanoo.

Salon arvokuljetusryöstäjä Matti Sarén paljastaa totuuden epäonnistuneesta räjäytyksestä: ”En voisi katsoa itseäni peilistä, jos ulkopuolisille sattuisi jotain”

Matti on aikoinaan tuomittu myös muun muassa Suomen pankin ryöstöstä, josta tekijät saivat saaliiksi kaksi miljoonaa euroa.

– Rahat eivät riittäneet pitkään, ja aina sen jälkeen aloimme suunnitella uutta ryöstöä.

Ryöstöjen jälkeen Matti yritti elää mahdollisimman tavallista elämää.

– Silloin ei halunnut kiinnittää kenenkään huomiota. En kertonut edes tyttöystävälle, kun käväisin tekemässä keikan. Palasin kotiin ja katsoin hänen kanssaan uutisia, joissa tekemästäni ryöstöstä kerrottiin.

Arvokuljetusryöstäjä Matti Sarén törsäsi kymppitonneja samppanjaan – tutustui maailmantähtiin Rivieralla: Ostin ravintoloita rahanpesuun!

Mainos
Mainos päättyy

Kirjaprojekti Harrin kanssa pakotti Matin pohtimaan elämää uudella tavalla.

– Oli rankkaa käydä läpi koko elämä ja tajuta, mitä on puuhannut kaikki nämä vuodet. En ole ylpeä tekemisistäni. En aio enää palata rikolliseen elämään, Matti sanoo.

Mainos
Mainos päättyy
Ladataan