Helena Ahti-Hallbergilta surullinen uutinen

Helena Ahti-Hallbergin firma Elevent Group Oy lopettaa toimintansa.
Tanssija Helena Ahti-Hallberg, 57, ilmoittaa surulliset uutiset.
Katso video – Helena kertoo kesäsuunnitelmistaan:
Hänen luotsaamansa ohjelma- ja tapahtumatoimisto Elevent Group Oy lopettaa toimintansa yli vuosikymmenen jälkeen. Asiasta kerrotaan Eleventin verkkosivuilla ja sosiaalisessa mediassa.
– Viimeiset vuodet ovat olleet sekä tapahtuma- että ohjelmatoimistoalalla hyvin haastavia taloudellisesti ja maailman mylleryksen jatkuessa tämä on meille paras ratkaisu, Helena toteaa yrityksen julkaisemassa tiedotteessa.
– Ei ole helppo päätös lopettaa yritystoimintaa. Emme kuitenkaan halua joutua tilanteeseen, missä ajautuisimme taloudellisiin vaikeuksiin emmekä pystyisi suoriutumaan velvoitteistamme, tiedotteessa kerrotaan ja todetaan, että tanssin ilosanoma leviää jatkossa uuden Elevent Dance -yhdistyksen kautta.
Yhdistys järjestää yhä jatkossa tanssikilpailuja.
"Haikea olo"
Helena on purkanut haikeita tuntemuksiaan Instagramissa. Hän julkaisi valokuvan, jossa katselee pohdiskelevan näköisenä kaukaisuuteen.
– Mä uskon että aina kun jotain päättyy, luo se on mahdollisuuden uudelle alulle, Helena kirjoittaa päivityksessään.
– Elevent Group on ollut yli 10 vuotta iso osa mun elämää, nyt on tullut aika sanoa jäähyväiset. Olemme saaneet kokea hienoja hetkiä ja tehdä uskomattomia tuotantoja, jää ihanat muistot näistä vuosista, hän toteaa ja kiittelee kaikkia, jotka ovat olleet mukana yrityksen toiminnassa.
Ensi vuonna tullaan näkemään vielä Tanssien tähtiin -show'n jäähyväisnäytös.
– Tietenkin on vähän haikea olo, se on ihan luonnollista. Mä kuitenkin uskon, että jotain uutta on edessä, aika näyttää. Sillä välin nautin kaunista ilmasta ja lähestyvästä lomakaudesta, Helena kirjoittaa toiveikkaana.
Takana tappiokierre
Como uutisoi aiemmin tänä vuonna Elevent Groupin olevan kovassa tappiokierteessä. Artikkelin mukaan ennen koronaa firma saavutti 516 000 euron vuotuisen liikevaihdon, mutta tämän jälkeen tulot romahtivat.
Comon maaliskuussa julkaiseman uutisen mukaan tilikauden tappio oli 105 000 euroa. Edellisvuonna firma teki peräti 328 000 euron tappion.