Hannu Pikkarainen vapautui vankilasta: "Oli mulle ihan unelmien paikka"

Ex-jääkiekkoilija on päässyt koevapauteen. Hän suoritti vankeustuomiotaan Vilppulan avovankilassa.
Hannu Pikkarainen, 41, tuomittiin huhtikuussa raiskauksesta 1 vuoden ja 9 kuukauden ehdottomaan vankeusrangaistukseen.
Arkistovideo. Hannu Pikkarainen oikeudessa
Korkeimman oikeuden mukaan Pikkarainen raiskasi pitkäaikaisen perhetuttunsa 14.6.2020 Helsingissä.
Raiskaus tapahtui naisen asunnolla jatkobileiden jälkeen. Nainen oli mennyt sängylle lepäämään, ja nukahti.
Oikeuden mukaan Pikkarainen ei ollut pyrkinyt varmistamaan, että nainen oli kykenevä ilmaisemaan tahtoaan seksuaalisesta kanssakäymisestä.
Pikkarainen ei ollut varmistanut, että nainen oli hereillä yhdynnän aikana.
Teossa oli oikeuden mukaan käytetty hyväkseen asianosaisten välistä luottamussuhdetta.
Korkein oikeus katsoi, että Pikkaraisen menettelyn moitittavuus sekä rangaistuksen pituus edellyttivät ehdotonta vankeusrangaistusta.
Pikkarainen kiisti syyllisyytensä kaikissa oikeusasteissa.

"Yks elämäni merkityksellisimmistä päivistä"
Pikkarainen on nyt päässyt koevapauteen.
Ex-jääkiekkoilija kertoi asiasta Instagram-tilillään eilen keskiviiikkona. Pikkaraisen mukaan hän istui tuomiotaan Vilppulan vankilassa.
Rikosseuraamuslaitoksen verkkosivuilla kerrotaan, että vankila sijaitsee noin 90 km päässä Jyväskylästä sekä Tampereelta.
Vilppulan vankila on avovankila miehille. Paikkoja on 73.
– Maanantai oli mulle yks elämäni merkityksellisimmistä päivistä. Pääsin nimittäin (koe)vapauteen oltuani 4,5kk Vilppulan avovankilassa. Lähdön hetkellä sain vielä kommentin henkilökunnalta, " sun toiminta täällä oli 10+".
– Kuten oon aiemmin kertonut, niin täysin syyttähän mä siellä olin, mut en jaksa sitä tässä kohtaa enää vatvoa, Pikkarainen kirjoittaa Instagram-päivityksessään.
Pikkarainen avaa sometekstissään vankilakokemustaan.
– Vilppula oli mulle ihan unelmien paikka, jos niin voi edes sanoa.
– Käytännössä se tuntui lähinnä kesäleiriltä järven rannalla. Oli huimat harrastusmahdollisuudet pururadoista, kuntosaleista ja liikuntasaleista aina kalastukseen asti. Elämä oli miltei normaalia vaikkakin hieman rajoitettua ja vahdittua.
– Yksiäkään kaltereita tai aitoja ei ollut. Yksityiskohtia elämästä siellä voisin kertoo pilvinpimein, mut ehkä joskus jossain toisessa koktekstissa.

Kotiintuloaika ja muita rajoituksia
Pikkarainen kertoo myös tulevaisuuden suunnitelmistaan. Kuuden kuukauden koevapauden aikana hän ei saa käyttää lainkaan päihteitä.
Pikkaraisen kotiintuloaika on iltayhdeksältä. Hän saa poistua kotoaan vasta aamukuuden jälkeen. Pikkarainen toteaa, ettei kotiintuloaika vaikuta hänen arkeensa mitenkään.
– Nyt tärkeintä on se mitä on nyt. Koevapaus kestää mulla 6kk. Pääsin siis niin aikasin pois kun oli mahdollista. Tietyt ehdot piti täyttyä ja mulla ne täyttyi. Puolen vuoden päästä oon siis kärsinyt tän väärin saamani rangaistuksen täysimääräisesti.
– Koevapauden aikana on pieniä rajoitteita. Pieniä tarkoitan esimerkiks sillä, et kotona pitää olla klo21-06. En mä siihen aikaan tosin muutenkaan ois missään muualla ku kotona, joten ei vaikuta muhun. Pisaraakaan alkoholia tai muita päihteitä ei edelleenkään saa käyttää. Mulle tulee siis ainakin 10,5kk tipaton ja sehän on vaan positiivista.
"Neljä vuotta elämästä hukkaan"
Pikkarainen iloitsee sitä, että hän pääsee taas viettämään aikaa koiransa kanssa.
– Nyt on oikeesti iso kivireki tippunut hartioilta. Niin iso etten pysty pukee sitä sanoiks. Nyt saadaan asettua jatkamaan omaa elämää Rubyn kanssa. Ei tuu enää oikeudenkäyntejä ja tartte odotella millon mitäkin.
Mies on pohtinut myös rikostuomionsa seurauksia. Pikkarainen toteaa, että rikosprosessi ja vankeustuomio tulee vaikuttamaan hänen loppuelämäänsä.
– No menihän siinä neljä vuotta niiden kanssa elämästä hukkaan. Ja tietysti tää tulee vaikuttaa jotenkin muhun varmasti koko loppuelämän.
– Ikinä ei oo enää paluuta siihen normaaliin mitä oli aiemmin. Näillä mennään. Mut on tää tuonut myös paljon uutta hyvääkin. Arvomaailma on ehkä vähän muuttunut ja kirkastustunut entistäkin järkevämpään suuntaan.

Pakkasi kamat ja lähti Lappiin
Pikkarainen ilmoittaa muuttaneensa takaisin Lappiin.
– Tultiin eilen tiistaina Rubyn ja muuttokuorman kanssa takaisin Kittilään Leville. Täällä meillä on hyvä olla ja hengittää. Täällä me nautitaan tästä kauneudesta ja neljästä vuodenajasta. Tää antaa niin paljon hyvää mieltä ja voimaa joka ikinen päivä, Pikkarainen päätti somekirjoituksensa.
Seiska tavoitti Pikkaraisen, mutta hän ei halunnut kommentoida nykykuulumisiaan.