Hääpukuyrittäjä Niina Kuhta kihloihin Jussi-rakkaansa kanssa - katso kuva tuoreesta kihlaparista!

Niina Kuhta
Mainos
Mainos päättyy

Hääpukuyrittäjä Niina Kuhta, 39, on mennyt kihloihin vappuna. Niina on pitänyt yhtä miesystävänsä Jussin kanssa yli puolentoista vuoden ajan.

Kaunotar kertoi kihlauksesta Instagram-tilillään. Hän julkaisi hempeän yhteiskuvan Jussin kanssa.

- Arvatkaa mitä? Mentiin kihloihin! Nina kirjoitti julkaisuun vapaasti suomennettuna. 

- Kihlauduimme tänään 1.5.2021, hän jatkoi. 

Hääpukuyrittäjä Niina Kuhta: Lähden mukaan kunnallispolitiikkaan!

Mainos
Mainos päättyy

Niina aloitti Helsingin kaupungilla koronajäljittäjänä huhtikuun alussa.

- Ystäväni on samassa työssä, ja hän vinkkasi minulle tästä. Halusin itsekin ehdottomasti kokeilla, millaista työtä tämä on. Kun tein päätöksen lähteä tähän, vartin päästä tulikin jo soitto, että minut on palkattu! Niina kertoi Seiskalle.

Helsingin kaupungin epidemiologinen yksikkö tarjoaa koronajäljittäjän työtä myös henkilöille, joilla ei ole terveysalan koulutusta.

Niinan mukaan ihmisille soittaminen on vain yksi osa työtä, tehtäviä on erilaisia, ja tämä tuntuu välillä salapoliisin hommalta.

Varsinaiselle hoitoalalle loikkaaminen ei Niinaa houkuta, sillä hän mieltää itsensä voimakkaasti yrittäjäksi. 

Mainos
Mainos päättyy

- Kaupallinen ala on omaani, mutta tämä on niin ainutlaatuinen mahdollisuus tehdä jotain konkreettista nyt, kun Niinattaressa on hiljaista. 

Niina kertoo työskennelleensä turvallisuusalalla ennenkin, ja sitä kautta hän kokee olevansa sopiva pestiin. 

- Työn ainutlaatuisuus vetoaa minuun, ei tarvitse vain pyöritellä peukaloita kotona.

Mainos
Mainos päättyy
Ladataan
Hääpukuyrittäjä Niina Kuhta kihloihin Jussi-rakkaansa kanssa - katso kuva tuoreesta kihlaparista!